Progress M-17M na ISS (31.10.2012)

0

Rosyjski bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Progress M-17M w przeciągu niecałych sześciu godzin wystartował i zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Był to drugi lot Progressa po „szybkiej” trajektorii do Stacji.

Start Progressa M-17M nastąpił dziś (31.10.2012) o godzinie 08:41 CET. Niecałe sześć godzin później, o 14:33 CET, Progress M-17M zacumował do węzła modułu Zwiezda. Pojazd dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) prawie 2,4 tony ładunku w tym m.in.: paliwo, eksperymenty naukowe, sprzęt medyczny, jedzenie, wodę oraz części zamienne.

{youtube}rowKB_9_JQE{/youtube}
Cumowanie Progressa M-17M do ISS – 31.10.2012 / Credits – NASA TV, 

Był to już drugi taki lot Progressa do ISS po nowej, szybszej trajektorii. Poprzedni odbył się 1 sierpnia 2012, gdy Progress M-16M także w ciągu około sześciu godzin wystartował, doleciał i zacumował do ISS.

Nowa trajektoria, opracowana przez ośrodek Draper Laboratory w Cambridge(USA), pozwala na dziesięciokrotne zaoszczędzenie paliwa manewrowego i szybsze dotarcie do Stacji. Jest to manewr, który otwiera nowe możliwości przed dostarczaniem ładunku na ISS. Sześć godzin pomiędzy startem a cumowaniem jest ważne dla delikatnych próbek biologicznych, które mogą wymagać szybszego dostarczenia do odpowiednich stanowisk (lub zamrażarek).

Podobnie rozpatruje sie możliwość lotów załogowej kapsuły Sojuz po tej samej trajektorii. Sześć godzin pomiędzy startem a cumowaniem oznaczałoby maksymalizację czasu pracy kosmonautów na pokładzie ISS oraz większą ilość zapasów na pokładzie rosyjskiej kapsuły Sojuz. Użycie tej trajektorii dla rosyjskiego załogowego lotu planowane jest po raz pierwszy dla misji Sojuz TMA-08M, którego start zaplanowano na marzec 2013 roku.

Pomyślna druga demonstracja lotu do ISS po nowej trajektorii może umożliwić jej zastosowanie po raz pierwszy już w czasie misji Sojuz TMA-08M, której start zaplanowano na marzec 2013 roku. 

(NASA)

Widok ISS po cumowaniu Progressa M-17M / Credits - NASA

Comments are closed.