MSL – pierwsze pobranie próbki materiału

0

Łazik Mars Science Laboratory dokonał pierwszego pobrania próbki materiału. Do pobrania próbki marsjańskiego gruntu doszło na stanowisku o nazwie “Rocknest”, położonego około 320 metrów od miejsca lądowania.

 Trwa misja łazika Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity”, który 6 sierpnia wylądował na dnie krateru Gale. Aktualnie jest już 64 marsjański dzień (tzw. „Sol”) misji a MSL kieruje się ku celu pośredniemu wyprawy – obszarowi o nazwie „Glenelg”. Aktualnie łazik jest już ponad 300 metrów od miejsca lądowania. MSL znajduje się już poza terenem, który został zaburzony przez silniki rakietowe podczas lądowania.

Podczas Sol 61 wyprawy (7 października) łazik dokonał pierwszego pobrania próbki marsjańskiego gruntu. Materiał – mieszanka piasków oraz mniejszych drobin – został pobrany przez instrument Collection and Handling for In-Situ Martian Rock Analysis (CHIMRA). Jest to bardzo ważny instrument dla całej misji. Dzięki CHIMRA możliwe jest pobieranie próbek dla instrumentów Chemistry and Mineralogy (CheMin) i Sample Analysis at Mars (SAM), które mają za zadanie wykonać precyzyjnych analiz materiałów, także w poszukiwaniu związków organicznych.

Próbka zebrana w „Rocknest” nie ma dużego znaczenia naukowego – będzie służyć przede wszystkim do testów całej procedury zbierania i przekazywania próbek materiałów. Jednocześnie dzięki tej próbce dokonane zostanie „czyszczenie” wnętrza komór pomiarowych instrumentów CheMin i SAM, co przyda się do odpowiedniej kalibracji.

W ciągu najbliższych kilku tygodni MSL powinien dotrzeć do obszaru „Glenelg”, który jest interesujący z naukowego punktu widzenia. W „Glenelg” trzy różne obszary, każdy prawdopodobnie o innej budowie się „stykają” ze sobą. Jest to idealne miejsce na kilka serii dedykowanych badań przy użyciu instrumentów łazika „Curiosity”.

(JPL)

Comments are closed.