Roskosmos reklamuje człony Briz-M

0

Rosyjska agencja kosmiczna zareklamuje całą partię członów rakietowych Briz-M, obwinianych za ostatnie niepowodzenia.

Roskosmos, rosyjska agencja kosmiczna, zwróci całą partię górnych członów rakietowych Briz-M, którego to awaria spowodowała nieudany start rakiety Proton-M w sierpniu tego roku – zapowiedział w poniedziałek Władimir Popowkin, szef agencji. Każdy egzemplarz silnika zostanie teraz poddany ponownemu sprawdzeniu.

6 sierpnia rakieta Proton-M z członem Briz-M miała wynieść na orbitę geostacjonarną satelity Telkom-3 i Express-MD2. Usterka członu spowodowała jednak, że satelity nie osiągnęły zaplanowanej orbity. Rok wcześniej człon był przyczyną utraty satelity Express-AM4.

Wcześniej Popowkin przekazał, że usterka związana była z przewodem paliwowym członu Briz-M. Zaraz po rozpoczęciu pracy zaszedł w nim gwałtowny spadek ciśnienia, co dodatkowo wprawiło rakietę w niekontrolowany ruch. Dyrektor agencji stwierdził, że “jest to na 100% błąd producenta”.

Popowkin zapowiedział, że Protony-M wrócą do służby w połowie października. Przypomniał także, że trwająca “reforma” rosyjskiego przemysłu kosmicznego, wymuszona serią niepowodzeń w ostatnich 2-3 latach, zakończyć ma się w 2016 roku.

Zobacz też:

Comments are closed.