Końcowy montaż MAVEN

0

Lockheed Martin rozpoczął końcowy etap kompletacji sondy MAVEN.

Sonda MAVEN weszła w etap ALTO – assembly, test, and launch operations – czyli ostatni etap montażu, sprawdzania i przygotowywania statku do wystrzelenia w kosmos.

Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN) będzie pierwszą misja marsjańską poświęconą badaniom górnych warstw atmosfery. Jej start planowany jest na listopad 2013 roku.

Przez następne 5 miesięcy inżynierowie i technicy będą łączyli z sobą najważniejsze podsystemy i urządzenia sondy: awionikę, układy zasilania, łączności, elementy mechaniczne, systemy kontroli termicznej, kierowania czy nawigacji. Wcześniej w korpusie sondy zainstalowano system napędowy.

W trakcie fazy ALTO do siedziby integratora, firmy Lockheed Martin, przywożone będą instrumenty naukowe dla sondy. Przed ich montażem, w 2013 roku, poddane zostaną jeszcze testom środowiskowym.

Przejście do ostatecznej fazy przygotowań zostało poprzedzone zgodą NASA, która zadała 10 września. Wówczas, dyrektoriat NASA ds. misji naukowych zdecydował oficjalnie, że projekt trzyma ramy czasowe i budżetowe, a jego szczegóły techniczne są spójne i wykonalne.

MAVEN będzie miał za zadanie wyjaśnić przyczyny i skutki ulatywania gazów z atmosfery Marsa do przestrzeni kosmicznej na przestrzeni czasu. Dzięki jego pomiarom i badaniom naukowcy postarają się określić jakie ilości jakich gazów opuściło atmosferę Czerwonej Planety, co pozwoli odtworzyć jej skład z przeszłości.

Zobacz też:

Comments are closed.