Oficjalne – podpisanie dokumentów akcesyjnych w CNK, 13.09.2012

0

Podpisanie dokumentów akcesyjnych pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną nastąpi w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniu 13 września 2012 roku. Polska stanie się członkiem tej agencji od stycznia 2013 roku.

Pod koniec sierpnia informowaliśmy o możliwej wizycie Dyrektora Generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Polsce we wrześniu. Dosłownie kilka godzin temu informacja została potwierdzona – Jean-Jacques Dordain odwiedzi Warszawę w dniu 13 września. W trakcie tej wizyty dojdzie do podpisania dokumentów akcesyjnych pomiędzy Polską a ESA. Spotkanie odbędzie się o godzinie 15:00 w Centrum Nauki Kopernik. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na dedykowanej stronie portalu Facebook.

Rok 2012 to czas ważnych decyzji dla polskiego sektora kosmicznego. W lutym zakończyła się część techniczna negocjacji Polski z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Aż do czerwca trwało oczekiwanie na oficjalne potwierdzenie decyzji przez rząd naszego kraju. Doszło do tego 12 czerwca, w czasie gdy trwała akcja poparcia dla wejścia Polski do ESA, w której aktywny udział brali przedstawiciele serwisu Kosmonauta.net.

Rada ESA potwierdziła wejście Polski do agencji w dniu 13 lipca 2012. Wówczas było już wiadomo, że nasz kraj dołączy do ESA 1 stycznia 2013 roku, a obecnie ma status obserwatora w Radzie ESA.

Comments are closed.