BRITE-PL Lem jednak w 2013 roku?

0

Nieoficjalne źródła sugerują, że start rakiety Dniepr z polskim satelitą naukowym BRITE-PL Lem nastąpi na początku 2013 roku. Powód nie jest także oficjalnie znany, choć nieoficjalnie mówi się o opóźnieniach w budowie i testach głównego satelity, który zostanie wyniesiony tą samą rakietą co Lem.

W październiku zeszłego roku opublikowaliśmy wstępny zestaw satelitów, które miały polecieć wraz z BRITE-PL Lem na orbitę. Głównym satelitą w tym locie ma być DubaiSat-2 o masie około 300 kg, budowany dla Dubaju w Południowej Korei. Innym, stosunkowo dużym satelitą ma być Południowokoreański STSat-3 o masie 150 kg.

W lipcu tego roku pojawiła się bardzo ciekawa informacja – na rakiecie Dniepr, która wyniesie wyżej wymienione satelity, zainstalowanych będzie znacznie więcej satelitów. Ówczesne szacunki mówiły o aż 22 satelitach, z których 11 to zminiaturyzowane satelity standardu CubeSat. Co ciekawe, ta lista nadal jest aktualna, choć jest dość prawdopodobne, że kilka z CubeSatów może nie być gotowych w momencie startu. Prawdopodobnie na około miesiąc przed startem zostanie zamknięta lista satelitów.

Wciąż nie jest znana dokładna data startu rakiety Dniepr z BRITE-PL na pokładzie. Najnowsze nieoficjalne wieści sugerują opóźnienie startu na początek 2013 roku. Powód nie jest znany, choć mówi się tutaj o opóźnieniach w budowie i testach głównego satelity – DubaiSat-2. Ten satelita generuje największy zysk dla dostawcy rakiety, zatem pod niego następują modyfikacje daty lotu.

Prawdopodobnie więcej informacji na temat startu BRITE-PL będzie dostępnych w listopadzie lub grudniu.

Polecamy profil “Polskie satelity Lem i Heweliusz” na serwisie społecznościowym Facebook.

Comments are closed.