Czy podróże kosmiczne przedłużają życie?

0

Patrząc na warunki mikrograwitacji z punktu widzenia fizjologii ludzkiego organizmu, dostrzegamy przede wszystkim takie efekty jak powolna utrata tkanki mięśniowej i kostnej. Są to zjawiska niebezpieczne i niepożądane. Jednakże medal ma dwie strony – okazuje się, że przebywanie w warunkach obniżonego ciążenia może przedłużać życie!

Międzynarodowy zespół naukowców, pod przywództwem dr Nathaniela Szewczyka z Uniwersytetu Nottingham, badając przyczyny utraty tkanki mięśniowej przez nicienie C. elegans, zaobserwował ubywanie w ich mięśniach postarzających protein. Odkrycia dokonano przypadkiem, w trakcie badania zachowania różnych genów regulujących procesy zachodzące w tkance kostnej i mięśniowej.

C. elegans są często wykorzystywane w pracach badawczych. Ich genetyczna struktura została całkowicie zmapowana, a wiele spośród 20 tysięcy genów pełni bardzo podobne funkcje jak u człowieka. Dwa tysiące z nich reguluje tkankę mięśniową, z czego 50-60% ma swoje odpowiedniki w ludzkim organizmie.

Doktor Szewczyk ze współpracownikami wykrył 7 genów, których ekspresja w przestrzeni kosmicznej jest zmniejszana, a w warunkach laboratoryjnych wydłużały życie C. elegans.

Naukowcy nie są tego pewni, ale utrata tkanki kostnej i mięśniowej nie jest „chorobą” lecz raczej adaptacją organizmu od poziomu genów na warunki zmniejszonego ciążenia. Podobnie w przypadku przedłużania życia – i tym razem główną rolę odgrywają geny. Jeden z siedmiu wyciszanych w warunkach mikrograwitacji genów odpowiada za produkcję insuliny, która ma bardzo duży wpływ na długość życia wśród nicieni, muszek lub myszy.

Jak w takim razie będzie wyglądać przyszłość „robaczej” medycyny kosmicznej? Ze względu na niskie koszty i podobieństwa do ludzkiego genomu, pierwszymi żywymi organizmami na obcych planetach mogą być nicienie C. elegans, które przetrą szlaki przed załogowymi, ludzkimi wyprawami.

To nie wszystko. Ze względu na doniosłość odkrycia, analizie pod podobnym kątem zostanie poddany człowiek, holenderski astronauta Andre Kuipers, który kilkanaście dni temu powrócił ze swojej drugiej wyprawy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(University of Nottingham)

—–

Rozszerzenie wiadomości: Terapia RNAi kluczem do załogowych wypraw kosmicznych

Comments are closed.