Arianespace wyniesie Taranisa, Merlina i Microscope

0

Arianespace wyniesie trzy satelity dla CNES.

Arianespace i CNES, francuska agencja kosmiczna, podpisały umowę na wyniesienie w kosmos trzech satelitów naukowych: TARANIS, MICROSCOPE i MERLIN. Umowę podpisał prezes Arianespace Jean-Yves Le Gall i dyrektor centrum kosmicznego w Tuluzie, Marc Pircher.

Kontrakt obejmuje start z Gujańskiego Centrum Kosmicznego na pokładzie rakiety Sojuz lub Vega. Start przewidywany jest na przełom lat 2015/2016.

MICROSCOPE - wizualizacja / Credits: CNESTARANIS (Tool for the Analysis of RAdiation from lightNIng and Sprites) jest budowany przez CNES w oparciu o platformę Myriade. Będzie miał masę około 200 kg. Trafi na orbitę heliosynchroniczną o wysokości ok. 700 km. Będzie miał za zadanie badać zjawiska przejściowe na pograniczu magnetosfery, jonosfery i atmosfery.

MICROSCOPE (Microsatellite à traînée Compensée pour l’Observation du Principe d’Equivalence), to mniejszy, ok. 140 kilogramowy satelita naukowo-technologiczny, planowany już od 1999 roku. Ma on zbadać z dużą dokładnością zasadę równoważności masy bezwładnej i grawitacyjnej.

MERLIN - wizualizacja / Credits: CNESMERLIN (Methane Remote Sensing Lidar Mission), to wspólna misja CNES i DLR poświęcona badaniom metanu, bardzo silnego gazu szklarniowego. Satelita będzie ważył ok. 250 kg.

Zobacz też:

Comments are closed.