Kosmiczne pianki

0

W warunkach mikrograwitacji pianki zmieniają swoje charakterystyki. Może to mieć duże znaczenie dla nowej generacji specjalistycznych wyrobów – produkowanych w przestrzeni kosmicznej.

Pianka (lub też “piana”) jest definiowana jako tzw. “mieszanina dyspersyjna”, w której rozproszoną fazą jest gaz. Zastosowanie pianek na Ziemi jest powszechne – od żywności, poprzez środki czystości aż po materiały budowlane. Oczywiście, w niektórych przypadkach pianka jest niepożądana i wymagane jest zastosowanie środków tłumiących pienienie. W warunkach mikrograwitacji parametry powstawania pianek są inne niż na Ziemi – oczywiście ze względu grawitację.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała niedawno nagranie podsumowujące badania nad piankami wytwarzanymi w warunkach mikrograwitacji.

Kosmiczne pianki / Credits – European Space Agency, ESA

Czy pianki mogą się stać nową dziedziną produkcji w kosmosie? Jednym z ciekawych przykładów zastosowań pianek jest stworzenie piankowych struktur metalicznych. Ich produkcja w warunkach mikrograwitacji może doprowadzić do nowej generacji specjalistycznych wyrobów metalicznych. Zanim jednak do tego dojdzie potrzebne są dalsze badania – w szczególności na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

(ESA)

Comments are closed.