Sojuz TMA–05M zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

0

Po dwóch dniach od startu rakiety Sojuz, wyniesiony przez nią statek załogowy Sojuz TMA-05M dotarł pomyślnie 17 lipca o 18:51 (CEST) do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie znajduje się trzyosobowa ekspedycja, która przez najbliższe miesiące będzie prowadzić prace i badania na orbicie.

Start rakiety Sojuz z kazachskiego kosmodromu Bajkonur nastąpił w niedzielę w godzinach porannych czasu lokalnego. Po dwóch dniach, zgodnie z planem, załogowy statek kosmiczny Sojuz TMA-05M osiągnął swój cel – Międzynarodową Stację Kosmiczną. O godzinie 18:19 czasu CEST znajdował się w odległości zaledwie ok. 3 km od ISS, zbliżając się do niej z prędkością ok. 30 km/h. Wraz ze zmniejszaniem dystansu, statek stopniowo wytracał prędkość. O godzinie 18:51, minutę wcześniej niż szacowano, kapsuła zacumowała do modułu Rasswiet. Zastosowany został rosyjski, automatyczny system naprowadzający Kurs.

{youtube}JvQp2TVsM74{/youtube}
Materiał wideo przedstawiający proces cumowania statku Sojuz TMA-05M do stacji ISS / Credits: youtube.com, NASA TV

Ponad dwie godziny później – o godzinie 21:23 (CEST) otworzono właz statku. Członkowie 32. ekspedycji, przebywającej obecnie na pokładzie ISS, w składzie Giennadij Padałka (dowódca), Siergiej Rewin i Joseph Acaba, powitali nową załogę, z którą będą współpracować przez najbliższe miesiące. Tworzy ją międzynarodowe trio specjalistów, posiadających duże doświadczenie w misjach kosmicznych: dowódca – Jurij Malenczenko, Akihiko Hoshide (JAXA) oraz Sunita Williams.

Sześcioosobowa ekspedycja 32/33 ISS przez najbliższe miesiące będzie prowadzić badania i eksperymenty. Pod koniec lipca planowane jest cumowanie japońskiego, bezzałogowego statku zaopatrzeniowego HTV oraz manewr odłączenia i ponownego przyłączenia statku Progress M15M, a następnie cumowanie statku Progress M16M. W sierpniu czterech członków załogi odbędzie dwa spacery kosmiczne.

(SFN)

Nowa sześcioosobowa załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas powitalnej ceremonii w module serwisowym Zwiezda / Credits: NASA TV

Comments are closed.