Zakończony przegląd projektu załogowej wersji prywatnego statku Dragon

0

Firma Space Exploration Technologies (SpaceX) zakończyła przegląd projektu załogowej wersji swojego statku Dragon, na pokładzie którego, przy sprzyjających okolicznościach, już za kilka lat zaczną być transportowani ludzie na niską orbitę wokółziemską.

Firma SpaceX jest jedną z firm pracujących nad rozwojem systemu transportu załogowego na niską orbitę wokółziemską w ramach drugiej rundy CCDev 2 (Commercial Crew Development Round 2) programu CCP (Commercial Crew Program) prowadzonego przez amerykańską agencję NASA. W ramach CCDev 2 NASA wspiera między innymi firmę SpaceX w projektowaniu oraz testowaniu statku kosmicznego Dragon oraz wynoszącej go rakiety Falcon 9. Celem jest rozwinięcie gałęzi usług związanych z lotami załogowym na orbitę, gdzie klientami byłyby firmy prywatne oraz agencje rządowe.

W dniu 14 czerwca w czasie przeglądu projektu, w siedzibie firmy w Hawthorne (Kalifornia, USA), dostarczone zostały przedstawicielom NASA odpowiednie szczegóły dotyczące poszczególnych faz potencjalnej załogowej misji realizowanej przez SpaceX i działań do niej przygotowujących. Można do nich zaliczyć: planowane modyfikacje stanowiska startowego, zakładane miejsca lądowania oraz wykorzystane do ich przeprowadzenia procedury, możliwości cumowania statku Dragon, masa i wymagania dotyczące energii. Uwaga skupiona została także na przeglądzie planowanego wyposażenia, charakterystycznego dla statków załogowych, takiego jak system kontroli środowiska i podtrzymywania życia, wyświetlacze oraz panele kontrolne.

Głównym aspektem, na który zwracana była uwaga, to bezpieczeństwo przyszłej załogi. Przedstawiciele SpaceX zaprezentowali agencji NASA wyniki analiz dotyczących tego jak będzie zachowywał się system ratunkowy oparty o silniki SuperDraco, które w razie niebezpieczeństwa podczas startu rakiety (a także podczas oczekiwania na start), będą musiały być odpalone, odciągając kapsułę Dragon z dala od jednostki nośnej.

Podobne przeglądy projektowanego sprzętu przechodzą inne firmy ze swoimi statkami kosmicznym w ramach drugiej rundy CCDev programu CCP. W tym miesiącu powinni zostać ogłoszenie wybrani beneficjenci do trzeciej rundy programu CCP o nazwie CCiCap (Commercial Crew Integrated Capability). Tymczasem agencja NASA pracuje na statkiem Orion oraz nową, ciężką rakietą SLS, które w zamyśle będą umożliwiać ludziom eksplorację głębokiej przestrzeni kosmicznej.

(NASA)Testy z udziałem ludzi przeprowadzane w egzemplarzu symulującym warunki wewnątrz kapsuły Dragon / Credits: SpaceX

Comments are closed.