Dwa rozbłyski klasy M z grupy 1513 (30.06.2012)

0

Grupa 1513 zakończyła czerwiec dwoma rozbłyskami klasy M. Kolejne rozbłyski tej klasy są możliwe – nie tylko z tej grupy ale także i z tej oznaczonej numerem 1515.

W ostatnich dniach zanotowano kilka rozbłysków klasy M wygenerowanych przez grupę 1513. Trzydziesty czerwca nie należał do wyjątków – tym razem ten obszar aktywny wygenerował dwa rozbłyski klasy M. Pierwszy z nich miał maksimum o godzinie 14:52 CEST i był klasy M1.0. Maksimum drugiego rozbłysku przypadło na godzinę 20:32 CEST – był to rozbłysk klasy M1.6. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk klasy M1.0 z 30 czerwca 2012. W przypadku tego rozbłysku zanotowano słaby koronalny wyrzut masy (także widoczny na tym nagraniu), który prawdopodobnie jednak nie będzie mieć dużego wpływu na ziemską magnetosferę.

{youtube}1y1vp7NqVQ8{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.0 – grupa 1513, 30.06.2012 / Credits – NASA, SDO,

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin mogą nastąpić kolejne rozbłyski klasy M – nie tylko z grupy 1513, ale także i 1515, znajdującej się na południowej półkuli Słońca. Obie grupy wytworzyły nieco bardziej skomplikowaną konfigurację pola magnetycznego i są zdolne do wygenerowania wspomnianych rozbłysków klasy M.

Jednocześnie centrum NASA Goddard (stan Maryland), odpowiedzialne za procesowanie i publikację danych z sond i satelitów obserwujących Słońce, w ostatnich kilkudziesięciu godzinach doświadczyło poważnej awarii systemu zasilania. Do awarii doszło wskutek silnej burzy, która przeszła nad tym centrum. Usuwanie awarii potrwa jeszcze kolejne kilkanaście godzin, w trakcie których niektóre strony internetowe – m.in. SDO – mogą być niedostępne.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.