Opportunity bada okolice Cape York

0

W trakcie niedyspozycji sondy Odyssey łazik Opportunity bada północny kraniec Cape York.

Łazik Opportunity bada żyły mineralne na północnym krańcu Cape York na skraju krateru Endeavour, mimo, że sytuacja robota była przez chwilę mocno skomplikowana.

Awaria sondy Mars Odyssey odcięła robota od jednego kanału przekazu danych na Ziemię. Niemal dzień wcześniej, 7 czerwca (sol 2976), łazik pominął sesję łączności UHF z drugim swoim przekaźnikiem, sondą Mars Reconnaissance Orbiter. Już kolejnej doby obsługa wysłała do łazika bezpośrednie komendy, aby sprawdzić w jakim jest stanie. Opiekunowie przestawili też sondę MRO tak, aby nawiązała z robotem połączenie o niżej przepustowości, w celu wykluczenia zakłóceń związanych z niekorzystnym współczynnikiem sygnał-szum. Przyczynę nienawiązania kontaktu z łazikiem upatruje się w niekorzystnym ułożeniu geometrycznym między sondą MRO a Opportunity.

Z powodu niedostępności sondy Odyssey obsługa MER-a zamieniła kilka planowanych sesji łączności przez sieć Deep Space Network z trybu “bezpośrednio z Ziemi” na “bezpośrednio na Ziemię”, aby uzyskać dane telemetrii z łazika. Wobec takiej sytuacji plany pracy Opportunity są skromne i ograniczają się głównie do badań zdalnych.

W dniu 8 czerwca (sol 2977) panele ogniw słonecznych łazika wytwarzały 388 watów energii elektrycznej, przy tau równym 0,338 i współczynniku zapylenia paneli 0,567.

Zobacz też:

Comments are closed.