Ostatnia podróż wahadłowca Enterprise

0

Na początku obecnego miesiąca drogą wodną do Nowego Jorku przetransportowany został testowy prom kosmiczny Enterprise do muzeum Intrepid Sea, Air and Space Museum. Podróż ta nie odbyła się bez niespodzianek – w czasie transportu doszło do niewielkiego uszkodzenia skrzydła wahadłowca.

27 kwietnia przeprowadzono operację przemieszczenia wahadłowca Enterprise na grzbiecie samolotu transportowego SCA (Shuttle Carrier Aircraft) z lotniska Dulles w północnej Wirginii do Nowego Jorku. Enterprise od 2003 roku był wystawiony w Steven F. Udvar-Hazy Center, placówce Narodowego Muzeum Lotnictwa i Astronautyki (zarządzanego przez Instytut Smithsonian).

Kilka tygodni od lądowania upłynęło zanim prywatna firma przewozowa była gotowa do przetransportowania promu kosmicznego z międzynarodowego lotniska JFK w Nowym Jorku w pobliże historycznego lotniskowca Intrepid, który zacumowany jest przy Pier 86 na ulicy West 46th Street w dzielnicy Manhattan. Enterprise został na płycie lotniska JFK ściągnięty z samolotu SCA, a następnie załadowano go na barkę.

W czasie dwudniowej podróży, kiedy to Enterprise widoczny był między innymi z nadbrzeżnych terenów dzielnic Queens i Brooklyn, niezbędny był postój w Port Elizabeth (New Jersey). Mieszkańcy Nowego Jorku mieli okazję zobaczyć przepływającą barkę z promem kosmicznym w pobliżu Coney Island, a także pod mostami Gil Hodges Memorial Bridge oraz Verrazano Bridge.

{youtube}Zm_ZXic1HPI{/youtube}
Operacja przetransportowywania wahadłowca Enterprise (OV-101) na lotniskowiec Intrepid / Credits: youtube.com, SpaceVidsNet

Operacja przetransportowania promu Enterprise uległa opóźnieniu na skutek problemów podczas przeprawy pod jednym z mostów kolejowych Nowego Jorku, kiedy to niewielkiemu uszkodzeniu uległo jedno ze skrzydeł maszyny. Prawdopodobnie wypadek spowodowany został przez działanie wiatru.

Po dotarciu do historycznego lotniskowca Intrepid, wahadłowiec został za pomocą dźwigu wciągnięty na jego pokład. Następnie zabezpieczono Enterprise na płycie lotniskowca. Władze muzeum planują wybudowanie wokół prototypowego promu kosmicznego konstrukcji kryjącej i chroniącej przed wpływem warunków atmosferycznych. Otwarcie wystawy z Enterprise zapowiadane jest na połowę lipca.

Muzeum Intrepid Sea, Air & Space Museum, mieszczące się na lotniskowcu Intrepid (CVS-11), zostało otwarte w 1982 roku, goszcząc od tego czasu ponad 10 mln odwiedzających. Lotniskowiec Intrepid został wprowadzony do służby w 1943 roku, odgrywając istotną rolę podczas drugiej Wojny Światowej oraz wojny w Wietnamie. Jednostka była wykorzystywana na północnym Atlantyku do monitorowania manewrów łodzi podwodnych Związku Radzieckiego w czasie Zimnej Wojny.

Lotniskowiec był także w przeszłości wykorzystywany przy innych projektach amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. W latach 60-tych Intrepid pełnił rolę głównej jednostki podejmującej statki z programów Mercury i Gemini.

Prototypowy prom kosmiczny Enterprise, którego budowa ukończona została w 1976 roku, służył jako demonstrator możliwości lotnych w testach przeprowadzonych w 1977 roku. Maszyna umożliwiła rozpoczęcie misji pozostałym wahadłowcom w latach 80-tych.

(NASA)Przelot samolotu SCA z wahadłowcem Enterprise na grzbiecie, poniżej lotniskowiec Intrepid / Credits: NASA

Comments are closed.