Raport: Opportunity na Marsie w dniach 4-14 listopada

0

Łazik “Opportunity” odwiedził i sfotografował dwa kratery nazwane po statkach kosmicznych misji Apollo 12, co zbiegło się z  41. rocznicą drugiego lądowania na Księżycu.

Czwartego listopada “Opportunity” przejechał koło krateru Yankee Clipper (ok. 10 metrów średnicy), a 9 listopada koło krateru Intrepid (ok. 20 metrów średnicy). Nazwa pierwszego pochodzi od nazwy modułu dowódczego i serwisowego misji Apollo 12. Nazwa drugiego, od księżycowego lądownika tejże misji. Yankee Clipper pilotowany był przez Dicka Gordona. Załogę lądownika stanowili Alan Bean i Pete Conrad. Intrepid osiadł na Srebrnym Globie 19 listopada 1969, cztery miesiące po pionierskiej misji Apollo 11.

Alan Bean tak zareagował na gest obsługi robota MER: “Właśnie rozmawiałem z Dickiem Gordonem o wspaniałym geście, jaki zrobiliście naszemu statkowi z misji Apollo 12. Czterdzieści jeden lat temu zbliżaliśmy się do Księżyca Yankee Clipperem z dołączonym do niego Intrepidem. Byliśmy podekscytowani czekającą nas sposobnością wykonania badań miejsca, w którym nie było dotąd człowieka. Pełni niepokoju chcieliśmy dać z siebie wszystko. Wy macie teraz taką samą perspektywę. Dajcie z siebie wszystko.”

Nazwy po statkach misji Apollo 12 zaproponował James Rice, członek zespołu naukowego łazika, zgodnie z przyjętą zasadą nadawania nieoficjalnych nazw kraterom napotkanym przez “Opportunity” na terenie Meridian Planum po historycznych misjach eksploracyjnych: “Za mojej młodości, misje Apollo były niezwykle inspirujące – pamiętam wszystkie daty. Gdy zbliżaliśmy się do kraterów, uświadomiłem sobie, że 19 listopada przypadnie rocznica lądowania Apollo 12”. Astronauci, którzy spacerowali po Księżycu otrzymali również kopie zdjęć kraterów wykonanych przez MER-a.

Po dwudniowym przystanku poświęconym na fotografowanie skał przy kraterze Intrepid, “Opportunity” ruszył w dalszą drogę do tysiąc razy większego krateru Endeavour, nazwanego na cześć statku Jamesa Cooka.

Podczas podróży 14 listopada, pokonując dystans 116,9 metra, robot przekroczył 25. kilometr przebiegu. Oznacza to, że przebył 40 razy większą odległość od planowanego dystansu pierwotnej trzymiesięcznej misji. Łazik osiadł na Marsie w 2004 roku, w kraterze Eagle, nazwanym po module lądownika misji Apollo 11.

Kontrolerzy łazików MER nadal próbują nawiązać kontakt z bliźniakiem “Opportunity”, “Spiritem”, uwięzionym w piaskach Marsa. Nie ma z nim łączności od 22 marca 2010. Szanse na wznowienie pracy przez robota rosną z uwagi na astronomiczną wiosnę na południowej półkuli Marsa, która zaczęła się w zeszłym tygodniu.

Źródło: JPL

Krater Intrepid / Credits: NASA-JPL

Comments are closed.