Mars Odyssey bliska odzyskania sprawności

0

Inżynierom udało się uruchomić zapasowe koło reakcyjne sondy Mars Odyssey, która przeszła w stan bezpieczny 8 czerwca.

Opiekunowie sondy Mars Odyssey, należącej do NASA, poczynili kroki zmierzające do przywrócenia pełnej operacyjności sondy. Udało im się uruchomić zapasowe koło reakcyjne sondy, które umożliwi jej pełną stabilizację.

Sonda przełączyła się w tryb bezpieczny w nocy 8 czerwca, gdy jedno z działających kół reakcyjnych zatrzymało się na kilka minut. Zapasowe koło przeszło wstępne testy sprawności w środę 13 czerwca, rozkręcając się do predkości 5000 obrotów na minutę, w obu kierunkach. Uruchomienie zapasowego koła nie było czynnością, która musiała powieść się bez problemu, bowiem zapasowe koło nie było używane ani razu od początku misji, czyli od ponad 11 lat.

Podobnie jak wiele innych statków kosmicznych, Odyssey używa trzech kół reakcyjnych do kontrolowania własnego położenia w przestrzeni, a przede wszystkich względem Słońca (zapewniającego sondzie energię elektryczną), Ziemi (w celu łączności i przesyłu danych) i Marsa (jako obiektu obserwacji). Koło reakcyjne, będące rodzajem koła zamachowego, powoduje obrót statku, gdy zwiększa się prędkość obrotowa koła.

Amerykańska sonda używa tego samego zestawu kół od ponad 11 lat, od czasu startu sondy 7 kwietnia 2001 roku. Uruchomione koło zapasowe jest umieszczone pod kątem różnym od pozycji trzech pozostałych kół. Dzięki temu może zastąpić jedno z nich.

Odyssey może jeszcze zmieniać swoje położenie poprzez silniczki korekcyjne. Zaletą kół reakcyjnych jest jednak to, że wymagają one jedynie energii elektrycznej, której sonda ma pod dostatkiem póki działają jej panele ogniw słonecznych. Silniczki są zaś uzależnione od ograniczonego zapasu paliwa. Koła są również dokładniejsze od silniczków.

Mars Odyssey, zwana także jako 2001 Mars Odyssey, jest najdłużej działającą misją marsjańską w historii. Prócz prowadzenia niezależnych obserwacji naukowych służy także jako przekaźnik danych z łazików pracujących na powierzchni Czerwonej Planety. Tę samą funkcję ma spełniać też dla łazika “Curiosity”, zmierzającego w kierunku Marsa.

Zobacz też:

Comments are closed.