Test silnika Merlin 1D

0

Firma SpaceX poinformowała o udanym przeprowadzeniu testu silnika Merlin 1D. Jest to nowa, ulepszona wersja dotychczas używanego przez tę firmę silnika do napędu rakiety Falcon 9.

Przeprowadzony test polegał na odpaleniu silnika Merlin 1D na 185 sekund, a więc przez czas w jakim normalnie każdy z silników rakiety Falcon 9 pracuje w czasie misji. Uzyskana moc wyniosła 650 kN, a przy stosunku siły do wagi, który wyniósł 150, Merlin 1D stał się najefektywniejszym silnikiem zbudowanym kiedykolwiek przez człowieka. Przeprowadzono także próbne kilkukrotne jego uruchomienie, co potwierdziło, że po modyfikacjach nową wersję napędu można będzie także używać w górnych stopniach rakiety Falcon 9.

Nowy silnik używany będzie w rakietach Falcon 9 oznaczonych jako v1.1 oraz w rakiecie Falcon Heavy. Dzięki ulepszonemu napędowi oraz wydłużeniu zbiorników paliwa obie rakiety będą miały zwiększony udźwig. Falcon 9 w wersji 1.1 będzie w stanie wynieść ponad 13 ton na LEO w porównaniu do obecnych 9 ton.

{youtube}976LHTpnZkY{/youtube}
Test silnika Merlin 1D. Credit: SpaceX

Jak zapewnia SpaceX, mimo wprowadzonych ulepszeń, silnik ten nadal spełnia wymagania dla lotów załogowych. Sama konstrukcja silnika została także zoptymalizowana w taki sposób, aby uprościć jego budowę oraz zmniejszyć ilość potrzebnych części, co w efekcie powinno przełożyć się na bezpieczeństwo jego użytkowania oraz cenę produkcji.

(SpaceX)

Comments are closed.