ArduSat – CubeSat finansowany w trybie crowd funding

0

Rozpoczął się projekt ArduSat – zminiaturyzowanego satelity typu CubeSat, który można współfinansować w trybie crowd funding. W zamian konstruktorzy ArduSata oferują czas z satelitą na własne pomiary.

Satelity typu CubeSat to jedne z najmniejszych samodzielnych satelitów, które są zdolne do operacji na orbicie. Ich wymiary i maksymalna masa są ściśle określone – CubeSat 1U (jedna jednostka) ma wymiary10x10x11,3 cm i masę do 1 kg. Są także możliwe jednostki 2U, 3U a nawet 6U. Format CubeSat jest bardzo popularny wśród uniwersytetów, głównie z uwagi na swoją prostotę w budowie oraz niskie koszty budowy – polski satelita PW-Sat jest rozmiarów 1U.

Niedawno pojawił się projekt satelitarny finansowany w trybie crowd funding. Ten projekt dotyczy satelity typu CubeSat i otrzymał nazwę ArduSat. konstruktorzy satelity oferują czas z satelitą na własne pomiary w zamian za wsparcie projektu. Projekt jest finansowany poprzez platformę Kickstarter.

W tej chwili wiadomo już, że projekt się rozpocznie – na ponad 3 tygodnie przed zakończeniem zbierania funduszy konstruktorom udało się zebrać minimalne środki. Na pokładzie ArduSata ma się znaleźć ponad 25 sensorów, w tym trzy kamery, licznik Geigera, spektrometr i magnetometr. ArduSat ma wykorzystywać także kilka komputerów Arduino. Część sprzętu będzie pochodzić od komercyjnych dostawców komponentów, co obniży ryzyko niepowodzenia misji. Poniższe nagranie ilustruje planowane możliwości ArduSata.

{youtube}xBi5ytndlRk{/youtube}
Ardusat / Credits –

Czas dostępu do sensorów ArduSata (na 3 dni) zaczyna się od 325 dolarów. Budowa i testy ArduSata powinny się zakończyć w lutym 2013 roku. Następnie konstruktorzy tego CubeSata postarają się zdobyć miejsce na rakiecie nośnej.

Początkowo konstruktorzy ArduSata planowali wysłać CubeSata 1U. Jednakże finansowanie okazało się na tyle dobre, że prawdopodobnie dojdzie do budowy 2x większego ArduSata o większych możliwościach.

ArduSat jest przykładem poszerzania definicji i możliwości małych satelitów przy wykorzystaniu najnowszego sprzętu dostępnego na rynku. Możliwości ArduSata wielokrotnie przewyższają możliwości pierwszych CubeSatów wysyłanych dekadę temu.

(Nanosatisfi)

Comments are closed.