Historyczny przelot samolotu Solar Impulse do Maroka

0

Kilka godzin temu z lotniska w Madrycie wystartował zasilany energią słoneczną samolot Solar Impulse. W dniu dzisiejszym planowany jest pierwszy przelot nad wodami międzynarodowymi i lądowanie na innym kontynencie – w marokańskim mieście Rabat. Przelot można oglądać na żywo na stronie projektu.

Po kilku dniach oczekiwania na poprawę pogody, dzisiaj o godzinie 5:22 CEST z madryckiego lotniska Barajas wzniósł się w ciszy solarny samolot Solar Impulse, pilotowany przez współzałożyciela całej inicjatywy – Bertranda Piccarda. Lądowanie samolotu w marokańskim mieście Rabat będzie zwieńczeniem najważniejszej misji programu w 2012 roku.

Aktualizacja: samolot Solar Impulse wylądował pomyślnie u celu o godzinie 00:30 CEST 6 czerwca.

Maroko nie zostało wybrane przypadkowo na cel tej wyjątkowej podróży, nad którą patronat sprawuje król Mohammed VI i Marokańska Agencja Energii Solarnej (MASEN). Przelot samolotu Solar Impulse zbiega się w czasie z rozpoczęciem budowy pięciu ośrodków produkcji energii elektrycznej, które w momencie uruchomienia (około 2020 roku) będą składać się na największą na świecie elektrownię słoneczną, dostarczającą 2000 megawatów energii i ograniczającą ilość emisji dwutlenku węgla o 3,7 miliona ton.

Przed przelotem nad Cieśniną Gibraltarską pilot zaczął zwiększać pułap, aż osiągnięta zostanie wysokość 8500 metrów. Następnie przelot będzie miał miejsce wzdłuż wybrzeża Maroka. Lądowanie przewidywane jest po północy w czasie dzisiejszej nocy na lotnisku Salé. W mieście Rabat agencja MASEN organizuje przy tej okazji masę audiencji, seminariów i konferencji.

Cały przelot można obserwować na stronie projektu, gdzie dosłownie możliwe jest wcielenie się w rolę pilota samolotu Solar Impulse. Na bieżąco można sprawdzić parametry lotu oraz między innymi stan baterii maszyny. Stałym elementem jest mapa z aktualnym miejscem położenia samolotu oraz podgląd na pilota i kontrolę misji. W czasie lotu Piccard odpowiada na pytania reporterów różnych mediów, bowiem celem jest zwrócenie uwagi na problem ochrony środowiska. Solar Impulse nie zużyje w czasie podróży ani kropli paliwa.

Dzisiejszy przelot wykonywany jest prototypowym egzemplarzem HB-SIA, którym pod koniec maja pilot André Borschberg wykonał przelot ze szwajcarskiego lotniska w Payerne przez Tuluzę we Francji na lotnisko Barajas pod Madrytem. Tam oczekiwano na sprzyjającą pogodę, która dopiero dzisiaj pozwoliła przeprowadzić drugą część międzykontynentalnego przelotu. “Misja 2012: Maroko” jest elementem przygotowań do oblotu Ziemi w kwietniu-czerwcu 2014 roku. Ten historyczny lot wykonany zostanie już drugim egzemplarzem samolotu Solar Impulse (HB-SIB), którego konstrukcja rozpoczęła się w 2011 roku.

{youtube}3eVRKylR1cM{/youtube}
Materiał podsumowujący pierwszą część podróży – przelot z Payerne do Madrytu / Credits: youtube.com, SolarImpulseChannel

Solar Impulse to szwajcarski samolot ze skrzydłami pokrytymi panelami słonecznymi. Jest on całkowicie zasilany energią słoneczną. Samolot napędzany jest czterema silnikami elektrycznymi o mocy 10 koni mechanicznych każdy. Dzięki nim uzyskuje się średnią prędkość przelotową 50-70 km/h. Rozpiętość skrzydeł wynosi 63,4 metra, a waga samolotu to 1,5 tony. Maksymalna wysokość lotu wynosi 8500 m. Projekt narodził się na lozańskiej École Polytechnique Fédérale.

Polecamy również:

(SI)Zrzut ekranu podglądu na status lotu samolotu Solar Impulse (godzina 16:00 CEST) / Credits: www.solarimpulse.com

Comments are closed.