Start rakiety Zenit-3SL z satelitą Intelsat 19

0

Spółka Sea Launch dokonała w dniu dzisiejszym udanego wystrzelenia rakiety Zenit-3SL z platformy startowej Ocean Odyssey, usytuowanej na międzynarodowych wodach Oceanu Spokojnego. Na orbitę transferową do geostacjonarnej wyniesiony został telekomunikacyjny satelita Intelsat 19.

Rakieta Zenit-3SL wystartowała dzisiaj o godzinie 07:23 czasu polskiego z platformy usytuowanej na równiku, w okolicach 154. stopnia długości zachodniej. Godzinę po wystrzeleniu górny stopień rakiety – Blok DM-SL, umieścił wynoszony ładunek na orbicie transferowej do geostacjonarnej. Operatorzy z Kontroli Startu Intelsat uzyskali pierwsze sygnały z satelity tuż po jego separacji od górnego stopnia.

Wyniesiony satelita to Intelsat 19, posiadający masę 5600 kilogramów, i zbudowany przez firmę Space Systems/Loral. Docelowo satelita umieszczony zostanie nad południkiem 166oE, zapewniając dostarczanie mediów, przekaz danych oraz inne mobilne usługi klientom firmy Intelsat na obszarze Oceanu Spokojnego. Dodatkowo zapewnione zostanie pokrycie sygnałem najbardziej obłożonych ruchem statków tras na Oceanie Indyjskim.

Sea Launch to unikalna usługa, polegająca na starcie rakiety z komercyjnym ładunkiem ze specjalnej platformy morskiej (o nazwie Ocean Odyssey). W momencie startu platforma znajduje się na równiku, co podnosi zdolności nośne rakiety wynoszącej ładunek na orbitę transferową GTO (prowadzącą do geostacjonarnej GEO). Rakieta nośna to rosyjsko-ukraiński Zenit-3 w wyspecjalizowanej wersji SL. Start odbywa się z równika, z punktu o szerokości 154° W, czyli około 370 km na wschód od wyspy Kiritimati.

Dzisiejszy start był dla spółki Sea Launch pierwszym z trzech zaplanowanych na ten rok startów. Był to także jedenasty start z ładunkiem firmy Intelsat.

(SL)Start rakiety Zenit-3SL z satelitą Intelsat 19 / Credits: Ustream, Sea Launch

Comments are closed.