ATK potwierdziła zakończenie misji TacSat-3

0

Firma ATK potwierdziła zakończenie misji wojskowego satelity TacSat-3.

Amerykańska firma ATK potwierdziła depeszę Sił Powietrznych USA z 30 kwietnia 2012 roku, że satelita TacSat-3 zakończył misję wchodząc do atmosfery i ulegając zniszczeniu.

Tactical Satellite-3 trafił na orbitę w 19 maja 2009 roku z misją planowaną na pół roku, z możliwością przedłużenia do roku. Ponieważ wykonał wszystkie swoje cele eksperymentalne, w 2010 roku osiągnął status normalnej liniowej pracy. Statek pracował do lutego 2012. Wtedy też ponownie został skierowany do zadań badawczo-rozwojowych, co wiązało się z dostarczeniem przez ATK nowego oprogramowania.

TacSat-3 wykonywał dla wojska hiperspektralne zdjęcia powierzchni Ziemi, zarówno w celach badawczych jak i operacyjnych. Statek był zalążkiem programu Operationally Responsive Space, tj. satelity ORS-1, który umożliwia wojsku elastyczne, szybkie i modułowe planowanie misji kosmicznych. TacSat został zbudowany przez ATK w ciągu 15 miesięcy.

Przed rokiem wyniesiono kolejny statek serii TacSat. TacSat-4 został wystrzelony 27 września 2011 roku dziewiczą rakietą Minotaur IV. Wiele z zainstalowanych na nim podzespołów zostało wysłanych w celu przetestowania nowych koncepcji oraz ich funkcjonalności. Należy do nich między innymi antena pasma UHF o średnicy 3.6 metra, pozwalająca na bezpośredni kontakt z żołnierzami, wyposażonymi w obecnie dostępne radia. Wydłużona orbita, ale o apogeum znacznie niższym od orbity geostacjonarnej pozwoli na nawiązanie dwugodzinnej sesji łączności do trzech razy w ciągu doby. Satelita testuje też zaawansowany system kontroli temperatury oparty o system rurek ‘heat-pipe’, a także miniaturowy zestaw dziesięciu transponderów pasma UHF.

Zobacz też:

Comments are closed.