FRR przed lotem Dragona zakończony

0

Szesnastego kwietnia 2012 roku odbył się przegląd FRR (Flight Readiness Review) dla misji Dragon C2/C3 (C2+). Celem przeglądu FRR jest przejrzenie wszystkich aspektów związanych ze zbliżającą się misją.

Tym razem FRR dotyczył po raz pierwszy lotu pojazdu należącego do prywatnej firmy z ładunkiem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), który odbyć ma się według planu 30 kwietnia tego roku. Wczoraj komisja potwierdziła, że data ta jest aktualna i rakieta Falcon 9 oraz Dragon są gotowe do tej misji, aczkolwiek wymagają przejścia jeszcze kilku testów.

Długo wyczekiwana misja kapsuły Dragon do Stacji ISS będzie jej drugim lotem w ramach programu COTS. W grudniu 2010 roku w czasie historycznego lotu pojazd ten stał się pierwszą prywatną kapsułą wystrzeloną na orbitę oraz sprowadzoną bezpiecznie na Ziemię. Tamten lot był tak udany, że postanowiono o połączeniu dwóch kolejnych lotów testowych oznaczonych jako COTS-2 i COTS-3 w jedną misję, nazywaną obecnie C2+.

Kapsuła będzie się znacznie różnić od tej wystrzelonej dwa lata temu. Przede wszystkim do pojazdu dołączono panele słoneczne, które zapewnią jej możliwość produkcji energii elektrycznej w czasie trwania misji oraz radiatory. Kolejną ważną modyfikacją jest dodanie systemu cumowania. Z mniej widocznych nowych, ale krytycznych systemów jest również nowe oprogramowanie, które zresztą było główną przyczyną przesunięcia startu z lutego na kwiecień.

W czasie FRR podkreślano szczególnie, że sukcesem będzie osiągnięcie samych wymagań związanych z misją COTS-2. Tylko po ich spełnieniu wydane zostanie pozwolenie na przejście do etapu COTS-3, czyli cumowania do Stacji ISS.

W najbliższym czasie przeprowadzane będą kolejne testy rakiety Falcon 9, w tym tzw. “hot fire test”, czyli próbne uruchomienie silników. Nadal sprawdzane będzie także oprogramowanie, po czym podjęta zostanie jednoznaczna decyzja czy do próby startu dojdzie 30 kwietnia.

Polecamy również: Załadunek Dragona, przygotowania na Stacji ISS

(NASA, SpaceX)

Comments are closed.