ATV-3: otwarcie włazu i problemy z zasilaniem

0

Na Stacji ISS kontynuowane są prace związane ze statkiem ATV-3 Edoardo Amaldi, który w trybie automatycznym zacumował do tylnego portu rosyjskiego modułu Zwiezda w nocy 29 marca o godzinie 00:33 CEST. Tymczasem kontrolerzy tworzą awaryjne plany postępowania na wypadek niepowodzenia naprawy systemu zasilania europejskiego statku.

Aktualizacja, godzina 19:49 CEST (31.03.2012)
Europejska Agencja Kosmiczna podała, że wznowiono pracę dwóch systemów transmitujących zasilanie z ISS. ATV-3 działa nominalnie. Trwa przygotowanie do podniesienia orbity.

Aktualizacja, godzina 13:55 CEST (31.03.2012)
Dyrektor programu ATV Nico Dettmann poinformował że podniesienie orbity ISS odbędzie się planowo o godzinie 19:05 i 00:45 (CEST). W komunikacie oświadczył że utrata jednego z czterech systemów RICU (Russian Systems Interface Unit) nie jest traktowane jako sytuacja krytyczna.

Po przyłączeniu statku ATV, które przebiegło bardzo spokojnie, astronauci poszli spać i wznowili prace dopiero kolejnego dnia. Otwarcie włazu nastąpiło w czwartek o godzinie 20:09 CEST. Na okres przynajmniej 5 miesięcy Stacja ISS zyskała 48 m3 dodatkowej kubatury.

Wcześniej, przed otwarciem włazu, astronauci przeprowadzili szereg czynności przygotowujących Stację do funkcjonowania z podłączonym ATV. Jeden z członków załogi, Rosjanin Anton Szkaplerow, po kilku godzinach prac w module serwisowym Zwiezda odłączył rosyjskie urządzenie PCE, służące do manewru rendezvous i cumowania statków ATV. Następnie astronauci Kuipers i Kononienko przeprowadzili godzinny test szczelności tunelu pomiędzy ATV-3 a modułem Zwiezda, po czym dokonano wyrównania ciśnienie w module hermetycznym statku do poziomu panującego na Stacji ISS.

Nieco później André Kuipers wszedł do środka modułu cargo. Pierwsze wejście odbyło się w ubraniu ochronnym, chroniącym astronautę przed uderzeniami drobnych elementów, które mogły pojawić się w środku ATV w wyniku wstrząsów w czasie startu. Kuipers miał też na sobie maskę, umożliwiającą filtrację powietrza w razie gdyby te okazało się zanieczyszczone. Po zebraniu próbek zainstalowany został oczyszczacz powietrza POTOK, który pracował kiedy załoga udała się na odpoczynek.

W piątek inżynierowie z Centrum Kontroli w Tuluzie (ATV-CC) zawiadomili o usterce jednego z dwóchsystemów transmitujących zasilanie z ISS do ATV, nazywanych kanałami RECS (Russian Equipment Control System). Redundantny system zasilania przeszedł pozytywnie testy w piątek, jednak nie został jeszcze podłączony do sieci elektrycznej Stacji ISS.

Może to oznaczać skrócenie misji pojazdu, ponieważ podłączony ATV wymaga korzystania z zasilania Stacji ISS. Własne panele słoneczne statku nie w są w stanie dostarczyć odpowiednich ilości energii z uwagi na ich nachylenie względem promieni słonecznych. W tej chwili nad rozwiązaniem problemu pracuje specjalny zespół ekspertów z amerykańskiej, europejskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej. Jeśli nie uda się rozwiązać problemu, z pojazdu zostanie wyładowany ładunek najbardziej krytyczny dla funkcjonowania Stacji, a następnie dojdzie do zakończenia misji ATV-3. Scenariusz ten jest jednak wysoce nieprawdopodobny.

Kontrolerzy planowali w dniu dzisiejszym podniesienie orbity Stacji ISS o około 3 km, jednak manewr ten zostanie odwołany, jeśli problem z zasilaniem ATV-3 nie zostanie rozwiązany na czas. Kolejne podniesienie orbity, w przygotowaniu na zakończenie misji bezzałogowego rosyjskiego statku Progress 19 kwietnia oraz przybycie kolejnego 22 kwietnia, planowane jest na przyszły czwartek.

Zobacz również:
Cumowanie ATV-3 do ISS: relacja na żywo
ATV-3 wystartował
ESA otwiera swoje siedziby przed użytkownikami Twittera

(NASA, ESA, Spaceflightnow)

Centrum kontroli ATV w Tuluzie (ATV-CC)/Credits: ESA

Comments are closed.