Ostatni start rakiety Proton K

0

W dniu wczorajszym, tuż przed południem czasu miejscowego, z kazachskiego kosmodromu Bajkonur wystrzelona została rakieta Proton K, która wyniosła pomyślnie na orbitę rosyjskiego satelitę militarnego. Był to ostatni lot tej wersji rakiety po 45 latach serwisowania.

Start miał miejsce o godzinie 07:49 CEST. Rakieta, napędzana sześcioma silnikami RD-253 na pierwszym stopniu, pomyślnie opuściła stanowisko startowe 81/24. Rosyjski satelita dostarczony został przez górny stopień Blok DM-2 o godzinie 14:27 CEST na zaplanowaną orbitę.

Zgodnie z nomenklaturą rosyjskiego ministerstwa obrony dla satelitów militarnych jednostka otrzymała oznaczenie Kosmos 2479. Ładunkiem rakiety był satelita systemu wczesnego ostrzegania klasy Oko (US-KMO, lub “Upravlyaemy Sputnik Kontinenty Morya Okean”), zdolny do wykrycia odpalanych pocisków w paśmie podczerwieni (po śladzie termicznym). Satelita trafił na orbitę geosychroniczną, skąd możliwa jest obserwacja niemal połowy powierzchni Ziemi. Najprawdopodobniej był to ostatni satelita tego typu wyniesiony na orbitę.

Był to 311. start rakiety typu Proton K od 1967 roku, zgodnie z informacjami przekazywanymi przez producenta rodziny tych rakiet – Zakładami im. Kruniczewa. W chwili obecnej serwisowana dalej pozostaje zmodernizowana rakieta Proton M, przejmując zadanie wynoszenia komercyjnych i rządowych ładunków.

Proton M posiada między innymi zmodernizowane silniki pierwszego stopnia oraz cyfrowy system kontroli lotu, co przekłada się na polepszone zdolności nośne w porównaniu do wycofywanej rakiety Proton K. W przeszłości to jednak właśnie starsze wersje rakiet z rodziny Proton wynosiły na orbitę radzieckie stacje Salut i Almaz, główne moduły stacji MIR czy moduły Zwiezda i Zarja, wchodzące obecnie w skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na rakietach Proton K wystrzeliwane były pomyślne misje z lądownikami na Wenus i Marsa, misje powrotne z próbkami gleby z Księżyca, czy misje przelotowe w pobliżu komety Halleya. Pierwszy komercyjny lot rakiety z rodziny Proton został zrealizowany pod auspicjami firmy International Launch Services w 1996 roku, kiedy to Proton K wyniósł na orbitę europejskiego satelitę telekomunikacyjnego.

Piątkowy start był trzecią misją rakiety Proton w 2012 roku oraz czwartą misją rosyjskiego programu kosmicznego. Tym samym był to 12 start rakiety z Ziemi w tym roku. Rakiety z rodziny Proton odbyły od 1965 roku 375 lotów.

(Roskosmos)Ostatni start rakiety Proton K / Credits: RoskosmosSatelita systemu wczesnego ostrzegania US-KMO (druga generacja). Satelity tej generacji wyposażone są w zwierciadła o średnicy 1 m oraz charakterystyczną, rozwijaną osłonę słoneczną o długości 4,5 m. Prawdopodobnie generacja ta zastąpiła satelity US-KS (pierwsza generacja) na orbitach GEO oraz satelity US-K na orbitach eliptycznych (HEO) / Credits: Novosti Kosmonavtiki

Comments are closed.