Relacja z ATV-3 Tweetup

0

W piątek w nocy zakończył się ATVtweetup. Warsztaty typu “Social Media” zostały zorganizowane przy okazji cumowania ATV-3 do stacji ISS.

Korzystając z pozytywnych efektów osiągniętych przez NASA w promowaniu kosmonautyki za pomocą tzw. Social Media (Facebook, Twitter) ESA, CNES i DLR od zeszłego roku organizują własne spotkania dla użytkowników Twittera.

W miniony piątek zakończyły się warsztaty “ATVtweetup”, które miały miejsce w Centrum Kontroli ATV (ATV-CC) w Tuluzie. Wzięło w nich udział 60 osób, głównie z Europy, ale również z USA i Japonii. W czasie kilkugodzinnego programu uczestnicy zwiedzili ATV-CC, obejrzeli, wraz z bogatym komentarzem, transmisję z cumowania ATV-3. Wysłuchali również prezentacji menadżera misji Massima Cislaghi, dyrektora operacyjnego CNES Bernarda Cabrieres oraz gościa specjalnego, astronauty Paolo Nespoli, który przebywał na stacji ISS od grudnia 2010 do maja 2011 i brał udział w operacji cumowania ATV-2 “Johannes Kepler” oraz jego japońskiego odpowiednika HTV. Uczestnicy mogli również porozmawiać indywidualnie z inżynierami ESA oraz CNES którzy brali udział w budowie ATV.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kolejne spotkanie typu “Spacetweetup” odbędzie się przy okazji konferencji poświęconej ISS w Berlinie, na początku 2012 roku. Uczestnicy Twittupów wybierani są przez organizatorów głównie na podstawie kolejności zgłoszeń. Jedynym warunkiem jest posiadanie swojego konta w serwisie Twitter oraz pokrycia kosztów podróży i pobytu.

Informacje na temat europejskich Twittupów organizowanych przez ESA, CNES i DLR są dostępne na @SpaceTweetup oraz blogu ESA.

(ESA, informacja własna)

Centrum kontroli ATV w Tuluzie (ATV-CC) na dwie godziny przed cumowaniem / Credits: Jarosław Jaworski

Stanowisko Kosmonauta.net / Credits: @GayaneAdourian

Comments are closed.