Miesiąc temu, 13 lutego 2012 roku, pierwszy polski satelita studencki PW-Sat został umieszczony na orbicie. Z tej okazji zespół sterujący PW-Satem uruchomił specjalną stronę internetową dla radioamatorów, na którą można wgrać zarejestrowaną telemetrię satelity.
Trzynastego lutego 2012 roku nowa europejska rakieta nośna Vega wyniosła na orbitę szereg satelitów, w tym i pierwszego polskiego satelitę studenckiego – PW-Sata. Start nastąpił o godzinie 11:00 CET. Siedemdziesiąt minut później, około 12:10 CET, nastąpiło uwolnienie PW-Sata i sześciu innych CubeSatów (e-st@r, Goliat, MaSat-1, Robusta, XaTcobeo, UniCubeSat-GG). Następnie, od około 13:10 CET nastąpiła pierwsza sesja łączności z PW-Satem. Sygnał poprawnie odebrała stacja naziemna zainstalowana na budynku Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK PAN) w Warszawie. Rozpoczęła się nowa era w historii polskiej astronautyki. Sygnał z PW-Sata został także odebrany przez inne stacje naziemne, w tym amatorskie – np. w Indiach lub w Holandii.
Przez kolejne tygodnie radioamatorzy z całego świata odbierali sygnały wysłane przez PW-Sata. Jednocześnie zespół studentów z Politechniki Warszawskiej testował różne tryby pracy PW-Sata, co jest jednym z celów tego projektu. Jak na razie satelita pracuje prawidłowo i już niebawem, w ciągu najbliższych kilku tygodni, powinno dojść do rozwinięcia ogona PW-Sata. Dokładna data nie jest w tej chwili znana, jednak jest prawdopodobne, że do rozwinięcia ogona dojdzie jeszcze przed tegoroczną Wielkanocą.
Miesiąc po starcie rakiety Vega, zespół sterujący PW-Satem uruchomił specjalną stronę www dla radioamatorów z całego świata. Dzięki tej stronie radioamatorzy mogą wgrać zarejestrowaną telemetrię satelity oraz ściągnąć program do własnej analizy sygnału. Adres strony to http://www.pw-sat.pl/pw-sat_radio_amateur. Strona jest aktualnie we wczesnej fazie testów – w ciągu najbliższych dni i tygodni zostanie dopracowana. Zebrane dane z pewnością będą przydatne dla zespołu PW-Sata do dalszych analiz działania satelity.
(Zespół informacyjny PW-Sat)