Dwa Dniepry w 2012 roku

0

Ukraina zapowiada dwa starty rakiet Dniepr w tym roku.

Ukraina i Rosja przeprowadzą w 2012 roku dwa starty rakiet typu Dniepr, powiedział w miniony piątek szef Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, Jurij Aleksiejew.

Federacja Rosyjska podjęła ostatnio decyzję o kontynuowaniu rosyjsko-ukraińskiego programu przekształcania międzykontynentalnych pocisków balistycznych SS-15 “Szatan” (inne oznaczenia to RS-20, R-36, P-36) w kosmiczne rakiety nośne Dniepr.

W pierwszym starcie, planowanym na kwiecień lub maj, wyniesiony zostanie koreański satelita KOMPSAT-5. W drugim, planowanym na wrzesień i październik, znajdzie się kilka mniejszych satelitów, w tym najpewniej polski satelita “Lem”. Ostatni start tej rakiety miał miejsce 17 sierpnia 2011 roku.

Cena startów nie jest jeszcze znana i jest przedmiotem negocjacji między Kijowem a rosyjskim ministerstwem obrony. Jak powiedział Aleksiejew: “My chcemy cenę obniżyć, oni podwyższyć, i to jest normalne, bo chodzi o prawa rynku”.

ICBM RS-20 znajdują się na wyposażeniu Rosyjskich Strategicznych Sił Rakietowych od 1973 roku. Są uznawane za jedne z najpotężniejszych rakiet międzykontynentalnych. W ramach współpracy byłych republik radzieckich wycofywane z użycia rakiety są zmieniane w rakiety kosmiczne Dniepr. Rosja posiada jeszcze 52 rakiety tego typu, w których utrzymaniu i konserwacji pomagają ukraińscy eksperci.

(RIA Nowosti)

Comments are closed.