LM zbuduje Jabiru

0

Lockheed Martin zbuduje satelitę Jabiru-1 dla australijskiego operatora NewSat.

Amerykański koncern Lockheed Martin zbuduje geostacjonarnego satelitę telekomunikacyjnego Jabiru dla największej australijskiej firmy zajmującej się łącznością satelitarną – Newsat Ltd., aczkolwiek będzie to pierwszy satelita tego operatora. Statek ma zostać wystrzelony rakietą Ariane 5 w drugiej połowie 2014 roku.

Lockheed Martin Commercial Space Systems zbuduje satelitę w oparciu o platformę A2100AXS, użytej jako podstawa, m.in. satelitów AEHF, MUOS, czy GPS III. Statek za pomocą 50 transponderów pasma Ka będzie obsługiwał klientów w Azji Południowej, na Bliskim Wschodzie i Afryce Wschodniej, głównie biznesowych i rządowych.

NewSat to spółka akcyjna będąca największą australijską firmą zajmującą się łącznością satelitarną. Świadczy usługi związane z łączami internetowymi, łączami danych, połączeniami wideo i głosowymi. Posiada w Australii dwa teleporty (węzły łączności orbita-Ziemia) w Perth i Adelaide. Posiadają one akredytacje do świadczenia usług wojsku i rządowi Australii. Korzystają z nich również firmy i korporacje.

Jabiru-1 będzie pierwszym całkowicie australijskim prywatnym satelitą. NewSat ma prawa do siedmiu slotów na orbicie geostacjonarnej.

(SPX)

Comments are closed.