Brazylia dołączyła do Karty

0

Ósmego listopada do Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów dołączyła Brazylia.

Do Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów, międzynarodowej inicjatywy niekomercyjnego zbierania i dostarczania danych teledetekcyjnych dotyczących katastrof i klęsk żywiołowych organizacjom zaangażowanym w pomoc poszkodowanym i ograniczeniu ich skutków, dołączył 13. członek, Federacyjna Republika Brazylii.

Ósmego listopada 2011 Brazylia, reprezentowana przez Narodowy Instytut Badań Naukowych (INPE), przystąpiła do Karty udostępniając inicjatywie swoje satelity obserwacji Ziemi serii CBERS. Udostępnianie satelitów na potrzeby Karty jest jednym z obowiązków członka Karty. Od 1999 roku Brazylia wysłała 3 satelity CBERS. Wyniesienie na orbitę czwartego planowane jest na 2012 rok.

Ceremonia podpisania akcesji Brazylii do Karty. Od lewej: Stephen Briggs (ESA, Program Obserwacji Ziemi),  Luc Brûlé (CSA, dyrektor rozwoju technologii), Gilberto Câmara (dyrektor INPE) / Credits: ESA Karta powstała z inicjatywy francuskiej i kanadyjskiej agencji kosmicznej. Ma za zadanie w szybki sposób przekazywać dane z satelitów państw członkowskich do państw dotkniętych klęskami żywiołowymi lub spowodowanymi przez człowieka. Każdy dodatkowy satelita, który może być wykorzystany przez Kartę, oznacza możliwość szybszego dostarczenia zdjęć satelitarnych terenu dotkniętego klęską i możliwość dostarczenia różnorodnych danych, dzięki obserwacjom przez różne satelity.

Ostatnio do Karty dołączyły również Niemcy (DLR) (19 października 2010) i Korea Południowa (KARI), 7 lipca 2011. Chęć przystąpienia do Karty wyraziła również Rosja i EUMETSAT.

Źródło: ESA

Comments are closed.