Trwają przygotowania do startu Vegi

0

Trwają przygotowania do dziewiczego lotu rakiety Vega, która wyniesie m.in. polskiego satelitę technologicznego PW-Sat.

W ostatni poniedziałek w kosmodromie Kourou rozpoczęła się kampania przygotowawcza do pierwszego lotu lekkiej rakiety nośnej Vega. Na stanowisko startowe trafił pierwszy człon rakiety. Start planowany jest na koniec stycznia 2012.

P80 przy wieży stanowiska startowego rakiet Vega / Credits: ESAStopień P80 został w poniedziałek przetransportowany z montażowni (Booster Integration Buidling) na stanowisko startowe, za pomocą transportera “Fardier”. Po umieszczeniu I członu rakiety na mobilnej wieży stanowiska startowego, całą infrastrukturę naziemną, w tym system kontroli wektora ciągu, skonfigurowano na potrzeby jego sprawdzenia.

W najbliższych tygodniach na stanowisko startowe trafią stałopędne człony Zefiro-23 i Zefiro-9, odpowiednio II i III człon rakiety Vega. Przed końcem roku, po przejściu rakiety przez przegląd gotowości do lotu, zamontowany zostanie IV człon rakiety, AVUM (Attitude & Vernier Upper Module).

Równolegle z pracami nad rakietą, trwają przygotowania ładunków jakie zostaną wyniesione nową rakietą. Przed końcem roku w osłonie aerodynamicznej zamknięty zostanie ładunek główny, włoski satelita LARES, i co najmniej 7 nanosatelitów typu CubeSat, w tym pierwszy polski satelita PW-Sat.

Kulminacja kampanii przygotowawczej nastąpi w styczniu, gdy ładunki w osłonie zostaną umieszczone na szczycie rakiety nośnej.

Zobacz też:

Źródło: ESA

Comments are closed.