Dwa kontrakty dla Astrium

0

Astrium zbuduje 21. satelitę dla firmy Eutelsat, który trafi na orbitę pod koniec 2014 roku. Firma sprzeda też zdjęcia satelitarne z systemu Pleiades do Chin.

Kilka dni temu Chiny wyniosły satelitę Eutelsat W3C, a firma już podpisała umowę na budowę kolejnej jednostki, Eutelsat 9B. Satelitę zbuduje firma Astrium, należąca do koncernu EADS. Statek będzie dużym geostacjonarnym satelitą telekomunikacyjnym z 66 transponderami pasma Ku i ładunkiem EDRS-1, tworzącym pierwszy węzeł zapowiadanego niedawno europejskiego systemu przekazywania danych EDRS. Satelita będzie obsługiwał głównie terytorium Europy, z pozycji nad południkiem 9oE.

Statek powstanie w oparciu o platformę Eurostar 3000. Będzie miał masę około 5300 kg, a jego ogniwa słoneczne będą dostarczały 12 kW energii elektrycznej.

Astrium Services, usługowe skrzydło firmy, podpisało też umowę z chińskim dostawcą danych i usług satelitarnych Beijing Eastdawn Information Technology (Eastdawn) na dostawę zdjęć satelitarnych o rozdzielczości 50 cm z systemu satelitarnego Pleiades. Zdjęcia przez 3 lata będą dostarczane do kluczowych chińskich klientów Eastdawn: ministerstwa zasobów naturalnych, narodowej administracji ds. kartografii i geoinformacji, służb geologicznych, ministerstwa rolnictwa i ministerstwa mieszkalnictwa i rozwoju terenów miejskich.

Konstelacja Pleiades jest tworzona przez dwa statki dedykowane (Pleiades 1 i 2), wykonujące zdjęcia o maks. rozdzielczości 50 cm, wspomaganej przez satelity SPOT 6 i SPOT 7, mogące fotografować Ziemię z rozdz. 1,5 metra. Astrium Services ma się wzbogacić o kolejne 4 satelity w przeciągu najbliższych 3 lat.

Źródło: Astrium [1]. Astrium [2]

Comments are closed.