Udany start rakiety Sojuz z Kourou

0

21 października 2011 roku o godzinie 12:30 CEST nastąpił pierwszy start rakiety Sojuz z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Do startu doszło po 24-godzinnym opóźnieniu spowodowanym problemem technicznym podczas poprzedniej próby tankowania rakiety. Start przełożono na 21 października 2011, na godzinę 12:30 CEST. Na pokładzie rakiety Sojuz znajdowały się dwa pierwsze operacyjne satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, Galileo IOV-1 i IOV-2. Statki te mają zademonstrować działanie wszystkich elementów tworzących system Galileo.

Udany start rozpoczął nowy rozdział w korzystaniu z tego kosmodromu, a także w relacjach pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a Roskosmosem. Arianespace i ESA uzyskały nową komplementarną do Ariane 5 rakietę nośną o ugruntowanej niezawodności. Umożliwi ona wynoszenie ładunków o ponad 1 tonę cięższych niż Sojuzy startujące z Bajkonuru, dzięki położeniu kosmodromu w Gujanie blisko równika.

Startowi nie przeszkodziły zalegające nad Gujaną chmury i opady deszczu. Start przebiegł bez zakłóceń i kolejne etapy lotu były osiągane planowo.

Artykuł zostanie uzupełniony po oddzieleniu się satelitów Galileo od ostatniego członu Fregat.

Start rakiety Sojuz jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.