Od 2 października nie zarejestrowano na Słońcu żadnego rozbłysku klasy M. Wreszcie, 20 października, aktywny obszar znajdujący się tuż za brzegiem tarczy słonecznej wygenerował rozbłysk klasy M1.6.
Aktywność słoneczna jest bez wątpienia wyższa niż w 2010 roku – obserwuje się między innymi więcej obszarów aktywnych. Przykładowo w tej chwili na widocznej z Ziemi tarczy Słońca można zaobserwować dziesięć grup aktywnych różnej wielkości, a liczba Wolffa osiągnęła rekordową wartość dla 24. cyklu – 195.
Dużą ilość grup plam słonecznych można było zaobserwować na naszej Dziennej Gwieździe przez cały październik, jednak pomiędzy 2 a 20 października żadna z tych grup nie wygenerowała rozbłysku klasy M. Dopiero 20 października obszar aktywny znajdujący się już za zachodnim brzegiem widocznej z Ziemi tarczy słonecznej wygenerował rozbłysk klasy M1.6. Faza maksymalna rozbłysku nastąpiła tego dnia o godzinie 05:25 CEST. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.
{youtube}bhp82JIR734{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.6 z dnia 20 października 2011 / Credits – NASA, SDO, camillasdo
W tej chwili na Słońcu widoczne są dwie grupy (numeracja 1324 i 1319), które mogą wywołać rozbłysk klasy M. Warto zatem monitorować aktywność słoneczną – może już wkrótce nastąpi kolejny silniejszy rozbłysk?