Planet Hunters – pierwsze odkrycia!

0

W programie poszukiwawczym o nazwie Planet Hunters każdy internauta może wziąć udział. Po zaledwie 9 miesiącach działalności programu potwierdzono istnienie pierwszych planet pozasłonecznych.

Sonda Kepler mogła już zarejestrować tysiące planet pozasłonecznych, w tym małych, wielkości Ziemi. Poszukiwanie odbywa się za pomocą rejestracji zmian blasku gwiazd. W przypadku, w którym zarejestrowana zostanie krótkotrwała zmiana jasności, która nie jest np związana ze zmiennością gwiazdy, to jest szansa, że zaobserwowana zmiana blasku powstała wskutek tranzytu egzoplanety.

Analiza zebranych danych może trwać nawet latami i każde “nowe” spojrzenie na zebrane informacje może być przydatne. W tym celu NASA uruchomiła program społecznościowy Planet Hunters, w którym każdy internauta może wziąć udział. Wystarczy jedynie przeglądarka internetowa oraz nieco wolnego czasu.

Na czym polega poszukiwanie egzoplanet w ramach programu Planet Hunters? Strona podaje zapis blasku gwiazdy, w którym poszukuje się krótkotrwałych spadków jasności. W przypadku dostrzeżenia takiego śladu internauta powinien zaznaczyć miejsce zmiany i informacja zostanie przesłana do dalszej analizy.

Po zaledwie dziewięciu miesiącach prac programu nastąpiło potwierdzenie dwóch kandydatów. Obiekty otrzymały oznaczenia KIC 6185331 b i KIC 10905746 b. Są to dwa duże, gazowe giganty, krążące blisko swych gwiazd macierzystych – ich wykrycie nastąpiło za pomocą metody tranzytów. Masa tych egzoplanet nie jest jeszcze znana, ale wyznaczono promienie obiektów – odpowiednio 0,24 i 0,72 promienia Jowisza. Te egzoplanety krążą w odległościach odpowiednio 0,075 i 0,26 jednostki astronomicznej od swych gwiazd macierzystych z czasem 9,9 i 49,9 dni.

KIC 6185331 b i KIC 10905746 b to pierwsze odkrycia w programie Planet Hunters, bez wątpienia wkrótce nastąpią kolejne. Wszyscy zainteresowani internauci mogą w nim wziąć udział – wystarczy dostęp do internetu i nieco wolnego czasu.

Linki:
wątek na Polskim Forum Astronautycznym
strona Planet Hunters

Pole obserwacji teleskopu Kepler / Credits - NASA

Comments are closed.