Pierwsze zdjęcie z NigeriaSatX

0

Trzy dni po starcie rakiety Dniepr satelita NigeriaSatX przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcie. Jest to multispektralne zdjęcie Auckland, największego miasta Nowej Zelandii. Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości można pobrać tutaj.

Satelita NigeriaSatX jest przykładem zaawansowanej współpracy między nigeryjską agencją kosmiczną (National Space Research and Development Agency, NASRDA) a brytyjskim przedsiębiorstwem SSTL. W odróżnieniu od satelitów NigeriaSat 1 i 2, wykonanych w całości przez SSTL, był on konstruowany w brytyjskich zakładach w Guilford z dużym udziałem nigeryjskich inżynierów.

Przez półtora roku 26 inżynierów brało czynny udział w fazach projektowania i budowy ważącego 100 kilogramów satelity. NigeriaSatX wyposażony jest w multispektralny system obrazowania o rozdzielczości 22 metrów. Zdobyte doświadczenie będzie wykorzystane do zwiększenia technicznego know-how i pomoże Nigerii w samodzielnej budowie następnych satelitów. Zdecydowanie pomoże to w rozwijaniu miejscowej gospodarki opartej na wiedzy

Kontrola NigeriaSatX odbywa się w tej chwili z dwóch miejsc, centrum SSTL w Guilford oraz stacji naziemnej w nigeryjskiej stolicy Abuja. W późniejszym czasie kontrola satelity zostanie w pełni przejęta przez Nigerię.

NigeriaSatX jest częścią międzynarodowej konstelacji DMC (Disaster Monitoring Constellation), sieci satelitów służących do monitoringu katastrof oraz wspomagających zarządzanie sytuacjami kryzysowymi.

Comments are closed.