Iran zapowiada satelitę Sharif

0

Reza Roustazad zapowiedział w poniedziałek wysłanie nowego satelity, który ma być wyprodukowany w kraju.

Kanclerz irańskiego Uniwersytetu Sharif, Reza Roustazad, zapowiedział w poniedziałek wysłanie nowego satelity produkcji krajowej – podała irańska agencja prasowa Mehr.

Satelitę o nazwie Sharif mają zbudować pracownicy i studenci Uniwerystetu Sharif. Satelita ma być najnowocześniejszym do tej pory statkiem irańskim i trafić na orbitę geostacjonarną. Będzie to możliwe jedynie z silniejszą rakietą nośną.

W lipcu Islamska Republika Iranu ogłosiła pomyślne wyniesienie satelity Rassad-1 rakietą Safir na orbitę o wysokości 260 kilometrów. Rassada zbudował teherański uniwersytet Malek Ashtar.

Program kosmiczny Iranu cały czas znajduje się pod presją międzynarodową, jako że wiele krajów, przede wszystkim Stany Zjednoczone, zarzucają mu, że program jest “przykrywką” do budowy rakietowych pocisków międzykontynentalnych. Iran od początku stanowczo zaprzecza takim insynuacjom i powołuje się na zapisy prawa międzynarodowego, które dają każdemu krajowi możliwość pokojowego wykorzystywania przestrzeni kosmicznej. Iran pierwszy raz wyniósł samodzielnie satelitę w 2009 roku. W 2010 wysłał w kosmos małe zwierzęta, które bezpiecznie wróciły na Ziemię.

W lutym 2011 prezydent Iranu, Mahmoud Ahmadinezad, ujawnił prototypy 4 satelitów (Rassad, Fajr, Zafar i Ambir Kabir-1) oraz nowy silnik rakietowy nowej rakiety Safir-B1. W planach dalekosiężnych, do 2020 roku, Iran chce wysłać na orbitę człowieka.

Źródło: Xinhua

Comments are closed.