Satelita z serii Shi Jian wystrzelony

0

Start teledetekcyjnego chińskiego satelity nastąpił 29 lipca o 7:42 GMT z kosmodromu Jiuquan. Rakietą wynoszącą była CZ-2C (Długi Marsz 2C).

Był to już czwarty chiński start w lipcu. Satelita o numerze 11-02 został wyniesiony na niską orbitę wokółziemską (na razie brak oficjalnych danych o parametrach orbity). Służby w Stanach Zjednoczonych odnotowały jednak dwa nowe obiekty w przestrzeni kosmicznej. Parametry pierwszego to 636×718 km i inklinacja 98,13 stopnia (prawdopodobnie górny stopień Długiego Marszu) oraz w przypadku drugiego obiektu (satelita Shi Jian) 689×705 km.

Oficjalnie nigdy nie ujawniono celu satelitów z serii Shi Jian 11, ale przypuszcza się, iż tworzą one system wczesnego ostrzegania. Pierwszy satelita serii (SJ-11-01) wystrzelony został w 2009 roku. Drugi, SJ-11-03 na początku lipca bieżącego roku. Na amerykańskim forum NSF spekuluje się, czy satelity przeprowadzą manewr zbliżenia w ramach przygotowań do testu chińskiego cumowania mini stacji kosmicznej Tiangong 1 oraz kapsuły Shenzhou 8 na początku przyszłego roku. Brak wystarczających informacji do potwierdzenia lub obalenia tej tezy.

Comments are closed.