Oficjalne – początek negocjacji członkostwa Polski z ESA

0

Serwis Kosmonauta.net dotarł do informacji dotyczących Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wynika z nich, że Premier Polski podpisał rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa naszego kraju w ESA! Ten artykuł będzie uzupełniany w miarę napływu wiadomości.

Godzina 22:45 CEST (13.06.2011)
Temat akcesji Polski do ESA będzie kontynuowany w różnych artykułach przez kilka najbliższych tygodni. Postaramy się zdobyć opinie osób ze środowiska, zdobyć dane liczbowe a także przedstawić potencjalne scenariusze rozwoju. Zapraszamy do wizyt serwisu Kosmonauta.net.

Godzina 21:44 CEST (13.06.2011)
Jedno z pytań, na które w najbliższej przyszłości warto by poznać odpowiedź, jest związane z polską składką w ESA. W tej chwili nie wiadomo, ile będzie ona wynosić – pojawiają się jedynie głosy, że musi to być minimum 15 mln euro rocznie, czyli około 60 mln złotych.

Godzina 20:47 CEST (13.06.2011)
Warto tu także zwrócić uwagę na fakt, że wśród partii politycznych panuje wyjątkowa zgodność co do potrzeby członkostwa Polski w ESA.

Godzina 19:46 CEST (13.06.2011)
Polskie środowiska naukowe i przemysłowe od lat zabiegały o zrzeszenie naszego kraju z Europejską Agencją Kosmiczną. Przez lata kolejne rządy nie wykazywały zainteresowania ESA. Pod koniec 2007 roku, na skutek kilku jednoczesnych akcji różnych grup, ówczesny rząd postanowił podpisać program PECS, czyli swoisty “przedsionek” do ESA. Od tego czasu trwały różne działania, nie zawsze przejrzyste – wydawało się nawet, że PECS zostanie “zamrożony” na nieokreślony czas. Dopiero pod koniec zeszłego roku nastąpiło zwiększenie składki na PECS o 15 milionów złotych.
W kolejnych miesiącach docierały różne i sprzeczne informacje – pewne źródła twierdziły, że Polska wstąpi do ESA dopiero w 2014 roku (serwis Kosmonauta.net pracował nad tą informacją od kilkunastu dni, która okazała się być na szczęście nieprawdziwa). Z innych źródeł docierały informacje, że strona rządowa jest zainteresowana szybkim wejściem Polski do ESA – ta informacja dzisiaj została potwierdzona.

Godzina 16:44 CEST (13.06.2011)
Oto treść listu, który dziś został przesłany do osób biorących udział w konsultacjach:

Witam,

Miło mi poinformować państwa, że premier RP Pan Donald Tusk podpisał instrukcje negocjacyjną z ESA wraz ze wszystkimi załącznikami.

Jest to jednoznaczne z udzieleniem poparcia politycznego dla Polskiego członkostwa w ESA. Jeśli proces negocjacji będzie przebiegał bez zakłóceń Polska stanie się członkiem ESA pod koniec 2012 lub na początku 2013 roku,

Oficjalne informacje pojawią się na stronach kancelarii premiera i MG w ciągu najbliższych dni.

Równocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że sukces ten nie był by możliwy bez ogromnego zaangażowania środowiska przemysłowego, naukowego oraz administracji publicznej. Istotną rolę odegrały również organizacje pozarządowe dzięki którym temat kosmosu i technologii satelitarnych był stale obecny w mediach i dyskusjach ze stroną rządową.  Dzisiejszy dzień jest godzien szczególnego zapamiętania. Dzięki konsensusowi wśród wszystkich partii politycznych oraz zaangażowaniu wielu różnych środowisk udało się otworzyć Polsce drogę do pełnego członkostwa w klubie najbardziej rozwiniętych państw Europy jakim jest Europejska Agencja Kosmiczna.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w działania przyczyniające się do tego wydarzenia,

Autorem listu jest Pan Mateusz Wolski z PIAP.

Godzina 16:32 CEST (13.06.2011)
O tej informacji pisze także serwis Astronomia.pl.

Godzina 16:27 CEST (13.06.2011)
Pojawiło się pierwsze potwierdzenie tej informacji, które zostało wysłane do osób biorących udział w konsultacjach społecznych dotyczących polskiej polityki kosmicznej. Oficjalna informacja na stronie Premiera RP oraz Rady Ministrów pojawi się w ciągu kilku dni.

Godzina 16:13 CEST (13.06.2011)
Otrzymaliśmy właśnie nieoficjalną informację (ale z bardzo pewnego źródła), że Premier Polski podpisał rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa naszego kraju w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ciągu najbliższych godzin postaramy się zdobyć dodatkowe informacje na ten temat.

Comments are closed.