ESA: eksperymenty dla lądownika ExoMars

0

ESA i NASA ogłosiły wybór eksperymentów naukowych na potrzeby lądownika ExoMars.

W 2016 roku wystrzelony ma zostać sztuczny satelita Marsa ExoMars Trace Gas Orbiter, wspólna misja ESA i NASA. Jego część będzie stanowił EDM Entry, moduł demonstracyjny, mający przejść przez atmosferę Marsa i lądować na nim.

Współpracujące agencje ogłosiły w miniony piątek eksperymenty naukowe, jakie znajdą się na pokładzie EDM Entry, mimo że głównym celem modułu jest zademonstrowanie technologii związanych z przechodzeniem przez atmosferę i lądowaniem.

Fazę upadku na planetę będą badały eksperymenty Entry, Descent and Landing (EDL – wejście, przejście przez atmosferę i lądowanie), Science oraz Investigations During Entry and Atmospheric Science (IDEAS – badania w trakcie wejścia do atmosfery i badania atmosferyczne), które razem tworzą program Entry and Descent Science. Na podstawie zebranych danych twórcy obu eksperymentów będą starali się odtworzyć trajektorię lotu modułu w celu dokładnego poznania warunków atmosferycznych.

Gdy moduł EDM znajdzie się już na powierzchni Czerwonej Planety, przez 2 do 4 dni pomiarów będzie dokonywał przyrząd Dust characterisation, Risk assessment, and Environment Analyser on the Martian Surface (DREAMS – pomiary pyłu, ocena ryzyka i analiza środowiskowa powierzchni marsjańskiej). Na przyrząd tworzony przez 9 krajów składać się będzie miernik siły i kierunku wiatru (MetWind), wilgotności (MetHumi), temperatury powierzchni (MarsTem) i przezroczystości atmosfery (ODS). DREAMS wykona także pierwsze w historii pomiary pola elektrycznego przy powierzchni planety, za pomocą detektora MicroARES. Pole elektryczne powinno być łatwo wykrywalne w trakcie sezonu burz piaskowych na Marsie, z uwagi na występujące wtedy elektryzowanie się pyłu piaskowego.

EDM wyposażony zostanie również w kolorową kamerę zdjęciową. Szczegółowe decyzje odnośnie niej zostaną podjęte do końca roku.

Źródło: ESA

Comments are closed.