Turystyczny lot wokół Księżyca: dalsze szczegóły

0

Wczoraj odbyła się telekonferencja firmy Space Adventures, dotycząca szczegółów turystycznego lotu księżycowego. Udział w konferencji wzięli prezes firmy Eric Anderson oraz kosmiczny turysta i przedsiębiorca z branży gier komputerowych Richard Garriott.

Space Adventures w ciągu ostatnich 10 lat wysłała na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 8 turystów z trzech państw. W tym roku świętowana jest dziesiąta rocznica pierwszego turystycznego lotu orbitalnego. W kwietniu 2001 w kierunku ISS poleciał milioner Dennis Tito. Space Adventures negocjowało dla swoich klientów miejsce na rosyjskich statkach Sojuz. Koszt krótkiego lotu na pokładzie Stacji kosztował od 20 do 35 milionów dolarów. Jeden z klientów firmy, Charles Simonyi, odbył turystyczny lot na ISS aż dwukrotnie.

Kolejnym krokiem dla wysokobudżetowej orbitalnej turystyki kosmicznej będzie lot wokółksiężycowy. Na konferencji potwierdzone zostały informacje, iż pierwszy bilet został sprzedany w zeszłym roku. Nowością było stwierdzenie, iż prowadzone są negocjacje z drugim potencjalnym klientem. W przypadku szybkiego podpisania umowy lot mógłby się odbyć pod koniec 2015 roku. Cena jednego biletu wynosi pomiędzy 120 a 150 milionami dolarów. Przedtem podawano kwotę w wysokości 100 milionów dolarów

Przed lotem wokółksiężycowym dwaj turyści spędziliby 8 do 10 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Celem byłaby adaptacja do trudnych warunków nieważkości. Po odcumowaniu statku Sojuz od ISS, nastąpiłoby połączenie ze stopniem rakietowym wraz z dodatkowym modułem mieszkalnym. Ten wyposażony będzie w duże okno obserwacyjne, zapasy żywności oraz wielokrotnie zwiększy komfort lotu. (Nominalnie Sojuz posiada tylko 6,5 metra sześciennego swobodnej objętości). Lot w kierunku Księżyca potrwa trzy i pół dnia. Podczas maksymalnego zbliżenia turyści oraz rosyjski pilot-kosmonauta znajdą się w odległości 100 km od powierzchni Księżyca. Sojuz nie wejdzie na orbitę wokółksiężycową, lecz będzie kontynuował podróż po trajektorii przypominającej ósemkę, aby po kolejnych trzech i pół dniach wylądować na Ziemi.

Pasażerowie będą prawdopodobnie pierwszymi ludźmi od czasów programu Apollo, którzy wykonają tak daleką podróż. W latach 1968-1972 dwudziestu czterech amerykańskich astronautów odbyło lot w kierunku Księżyca. Rok przed lotem turystycznym miałaby się odbyć misja testowa. Kwestia, czy będzie załogowa, nie została jeszcze podjęta.

Wokółksiężycowa oferta na stronie Space Adventures.

Comments are closed.