Analiza hiperspektralna pomaga w leczeniu czerniaka

0

Technika obrazowania hiperspektralnego, używana w astronomii do określania wielkości i rozmieszczenia gwiazd, może zostać użyta do wykrywania czerniaka złośliwego na powierzchni skóry.

Badacze z University of Wisconsin-Madison, wynosząc doświadczenia z konstrukcji instrumentów astronomicznych, skonstruowali urządzenie pozwalające na hiperspektralną analizę powierzchni skóry.

Wcześniej wykrywanie komórek rakowych podlegało „zasadzie ABCDE” – czyli wizualnemu określaniu przez dermatologa: A – asymetrii, B – nieregularności obrzeży (border irregularity), C – koloru (color), D – średnicy (diameter) i E – rozwoju (evolving) znamion, podejrzanych o bycie czerniakiem. Sukces w wykryciu zależał przede wszystkim od treningu i doświadczenia lekarza.

Zmniejszenie urządzenia do analizy hiperspektralnej do wielkości aparatu i zintegrowanie go z mikroskopem sprawiło, że metoda odróżniania czerniaka od zwykłych znamion stanie się szybka, bezinwazyjna, niedroga. Ten rodzaj analizy pozwala na uzyskanie trójwymiarowych obrazów, z dokładnie zaznaczonymi granicami występowania chorych komórek.

Określenie zasięgu czerniaka na skórze jest ważne, ponieważ należy chirurgicznie usunąć cały obszar jego występowania, co przy analizie wizualnej, może zostać wykonane niedokładnie.

Dane zebrane w ten sposób, ułatwią dermatologom korzystanie z metody wizualnej (poprzez porównanie z wynikami zebranymi za pomocą obrazowania).

Metoda wykrywania raka jest ważna także dla przyszłych załogowych misji kosmicznych, w trakcie których skóra astronautów narażona będzie na wiele rodzajów promieniowania, ze względu na brak ochronnej, ziemskiej atmosfery.

Naukowcy opracowujący tę metodę to Andrew Sheinis, profesor astronomii oraz Trevor Irwin, asystent naukowy, biolog molekularny. Fundusze umożliwiające rozwój projektu pochodzą z grantu Wallace H. Coulter Translational Research Partnership, przeznaczonego na badania z inżynierii biomedycznej.

Źródło: University of Wisconsin in Madison

Comments are closed.