Udany start rakiety Atlas V z SBIRS-GEO 1

0

Wczoraj o godzinie 20:10 CEST nastąpił udany start rakiety Atlas V 401, na pokładzie której znajdował się amerykański wojskowy satelita SBIRS-GEO 1. Start rakiety miał miejsce po 24-godzinnym opóźnieniu związanym ze złą pogodą w dniu poprzednim.

SBIRS-GEO 1 (Space-Based Infrared System) to amerykański satelita wojskowy, działający głównie w zakresie podczerwieni. Zadania dla tego satelity to namierzanie, monitorowanie i skanowanie różnych wskazanych obszarów Ziemi dla celów militarnych. Dzięki SBIRS-GEO 1 armia amerykańska zyska kolejnego satelitę, który będzie w stanie między innymi wykryć starty rakiet balistycznych, poprawić ocenę sytuacji (np. w miejscach konfliktów zbrojnych), a także wspierać zadania zwiadowcze. SBIRS-GEO 1 jest pierwszym z konstelacji satelitów o podobnych zadaniach. Według informacji sprzed kilku lat satelity konstelacji SBIRS mają operować z orbity geostacjonarnej (GEO), wysokiej eliptycznej orbity (HEO) oraz niskich orbit wokółziemskich (LEO) – nowsze informacje nie zawierają wzmianek na temat satelitów na LEO. Przeznaczeniem wystrzelonego dziś SBIRS-GEO 1 jest orbita geostacjonarna.

Pierwotnie planowano start SBIRS-GEO 1 już na koniec 2007 roku, jednak nastąpiła seria opóźnień, wskutek których start tego satelity przesunięto na 6 maja 2011 roku, tego dnia warunki pogodowe okazały się być jednak niewystarczające i zapadła decyzja o przesunięciu startu rakiety Atlas V w konfiguracji 401 na 7 maja 2011 roku.

Start 7 maja 2011 roku nastąpił o godzinie 20:10 CEST i przebiegł prawidłowo. SBIRS-GEO 1 w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin dotrze na docelowe miejsce na orbicie GEO, gdzie następnie rozpocznie się misja operacyjna tego satelity.

Oto zapis ze startu rakiety Atlas V 401 ze SBIRS-GEO 1 na pokładzie:

{youtube}J1HEzH_TsBc{/youtube}
07.05.2011 – start rakiety Atlas V / Credits – ULA,

(ULA i Lockheed Martin)

Zobacz też:

Comments are closed.