NanoSail-D kontynuuje deorbitację

0

Nanosatelita NanoSail-D, ponad 100 dni od umieszczenia na ziemskiej orbicie, kontynuuje deorbitację. Od rozłożenia żagli zbierane są cenne dane, które w przyszłości mogą okazać się pomocne w usuwaniu kosmicznych śmieci i niedziałających satelitów. Poza tym satelita umożliwi dokładne zbadanie górnych warstw atmosfery.

Inżynierowie i naukowcy z NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville badają charakterystyki zmian przebiegu orbity nanosatelity. Badania empiryczne są potrzebne, ponieważ między założeniami teoretycznymi a rzeczywistą sytuacją mogą wystąpić różnice (np. ze względu na brak uwzględnienia w symulacjach jakiegoś ważnego czynnika). Tak jest w przypadku NanoSail-D.

Okazało się, że dynamika ułożenia satelity ma wpływ na prędkość jego deorbitacji. Wstępnie założono, że obiekt opadnie do górnych warstw atmosfery i ulegnie zniszczeniu po 70-120 dniach od umieszczenia na orbicie, aktualne obserwacje wskazują jednak, że dezintegracja nastąpi po 6 – 12 miesiącach. Jest to skutek ruchu wirowego wykonywanego przez satelitę (korkociąg), który spowalnia opadanie. W tej chwili NanoSail-D obniżył swój pułap o ok. 45 km (ze wstępnej wysokości 640 km nad powierzchnią Ziemi).

Jest to pierwsza tego typu misja. Eksperyment został opracowany przez inżynierów z Huntsville i zarządzany jest przez Marshall Center. NanoSail-D został skonstruowany we współpracy z NASA Ames Research Center w Moffett Field. Partnerzy eksperymentu to Depertment of Defense Space Test Program w Kirkland oraz Space and Missile Defense Command, the Von Braun Center for Science and Innovation i Nexolve Corporation.

Warto dodać, że podobną misję opracowali studenci Politechniki Warszawskiej. W tym roku na pokładzie rakiety Vega znajdzie się ich nanosatelita PW-Sat. Zadaniem satelity będzie rozłożenie specjalnie zaprojektowanego żagla, który spowoduje samoczynną deorbitację.

Dodatkowe informacje związane z NanoSail-D:

NASA prosi radioamatorów o nasłuch NanoSail-D

Konkurs: wyśledź NanoSail-D

Źródło: NASA/MSFC

Comments are closed.