Powstanie SSBV Polska

0

W Suwałkach rozpocznie działalność firma SSBV Polska, oddział holenderskiego przedsiębiorstwa, które ma koncentrować się na nanosatelitach.

Podczas trwającej w Utah, Stany Zjednoczone, konferencji Small Satellite (10-15 sierpnia) zorganizowanej przez AIAA i Utah State University, holenderska grupa SSBV Aerospace & Technology Group ogłosiła utworzenie w Polsce nowej firmy-córki. Począwszy od przyszłego miesiąca firma rozpocznie działalność w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach.

Firma nosić będzie nazwę SSBV Polska i koncentrować się będzie na nanosatelitach, obserwacji ziemi, komunikacji satelitarnej i testowaniu. Korzystając z dostępności produktów, środków oraz doświadczenia zdobytego przez Grupę, SSBV Polska zajmie się rozwijaniem platformy nanosatelitarnej nowej generacji, PanelSATNANO: “Opracowana w oparciu o doświadczenie SSBV w dziedzinie małych satelitów, platforma PanelSATNANO stanie się elementem umożliwiającym stosowanie satelitów standardu cubesat w misjach mających na celu demonstracje nowych technologii na orbicie okołoziemskiej, jak również w misjach operacyjnych”, powiedział Pieter van Duijn, dyrektor SSBV Aerospace & Technology Group. “Platforma ta powinna być postrzegana jako CubeSat nowej generacji, charakteryzujący się wysoką wydajnością i odpornością na usterki, zaawansowanym systemem zarządzania danymi i systemem ADCS, jak również elastycznością  konieczną dla przeprowadzania w kosmosie różnego typu eksperymentów”, dodał.

Spodziewane jest, że SSBV Polska stanie się także operatorem nowoczesnej stacji naziemnej w Suwałkach. Stacja będzie oferować usługi uplink i downlink w zakresach pasm VHF, UHF, S, X i Ka. Planowane są, między innymi, usługi w obrębie TTC i szybkiego poboru danych z satelitów w niskiej orbicie okołoziemskiej. SSBV Polska będzie współpracować z innymi firmami grupy SSBV Aerospace & Technology Group oraz partnerami międzynarodowymi, a także budować ścisłe relacje z firmami i instytutami badawczymi w Polsce.

Logo grupy SSBV / Credits: SSBV“Od kilku lat badaliśmy możliwość ekspansji Grupy w kierunku Europy Wschodniej. Mamy poczucie, iż Polska jest jest silnym krajem, który udowodnił swoją motywację i zdeterminowanie w rozwijaniu kompetencji w zakresie działalności kosmicznej. Cieszymy się, iż możemy stać się częścią polskiego sektora kosmicznego”, powiedział Pieter van Duijn.

(SSBV)

Comments are closed.