Virgin Orbit wyniesie satelity GomSpace

0

Duńska spółka GomSpace podpisała w styczniu kontrakt z Virgin Orbit na wyniesienie ośmiu nanosatelitów w przyszłym roku, celem których będzie detekcja statków powietrznych i morskich.

Umowa pomiędzy dwiema firmami podpisana została 16 stycznia br. GomSpace to duński producent małych satelitów w standardzie cubesat. Umowa podpisana została de facto poprzez firmę Aerial & Maritime Ltd. z siedzibą na Mauritiusie, wydzielony podmiot z GomSpace, którego celem będzie zarządzanie konstelacją łącznie 80 satelitów wyniesionych do 2021 roku na orbity. Wszystkie jednostki przeznaczone będą do prowadzenia obserwacji statków latających i wodnych.

We wspólnym oświadczeniu firmy zadeklarowały, że wyniesione w 2019 nanosatelity trafią na orbitę o niskiej inklinacji (nachyleniu względem równika). W pierwszym locie na orbitę trafić ma 8 nanosatelitów. Jednocześnie w trakcie tego lotu wyniesione zostaną jeszcze inne satelity o standardzie cubesat, jednak to właśnie GomSpace jest głównym beneficjentem.

GomSpace zakończy budowę pierwszych ośmiu nanosatelitów dla Aerial & Maritime Ltd. przed końcem tego roku. Jednostki z tej konstelacji będą wyposażone w systemy ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast), dzięki czemu możliwe będzie śledzenie samolotów, oraz systemy AIS (Automatic Identification System) do śledzenia jednostek morskich.

Zakres możliwości monitorowania pozycji jednostek latających i pływających dla firmy Aerial & Maritime Ltd. rozpościerać się będzie do 37. stopnia szerokości geograficznej północnej i południowej. W obszarze tym znajduje się m.in. Morze Śródziemne, wody wokół Korei Południowej, a na południu rejony w pobliżu Nowej Zelandii i Ameryki Południowej. Na tych akwenach występuje duży ruch jednostek obu typu.

Budowane przez GomSpace dla Aerial & Maritime Ltd. nanosatelity oparte są o podzespoły z satelitów demonstracyjnych GOMX-1 i GOMX-3 (standardu cubesat), które wystrzelone zostały odpowiednio w 2013 i 2015 roku. Oba cubesaty wyposażone były w systemy ADS-B. Testy zakończyły się powodzeniem, wobec czego przystąpiono do realizacji usług biznesowych.

Aerial & Maritime Ltd. to nie jedyna firma oferująca usługi śledzenia ruchu lotniczego i morskiego. Dla sektora lotniczego serwis w oparciu o ADS-B oferuje firma Globalstar. Z kolei spółka Aireon posiada te systemy na satelitach Iridium Next. Usługi AIS oferują zaś firmy Orbcomm, Harris Corp. w partnerstwie z exactEarth oraz Spire. Ta ostatnia firma planuje stosowanie systemów ADS-B na swoich satelitach kolejnej generacji.

Virgin Orbit zamierza przeprowadzić dziewiczy lot swojej rakiety nośnej o nazwie LauncherOne w pierwszej połowie tego roku. Firma testuje swoje rakiety w ośrodku w Mojave (Kalifornia, USA), natomiast ich budowa następuje w zakładach w Long Beach (Kalifornia, USA). Rakiety LauncherOne mają startować z powietrza po wyniesieniu pod kadłubem przystosowanego do tej roli Boeinga 747-400 (nazywanego Cosmic Girl).

(SN)

Comments are closed.