Pierwsze zdjęcie radarowe z ICEYE-X1

0

17 stycznia opublikowane zostało pierwsze zdjęcie radarowe z satelity ICEYE-X1. Satelita został wyniesiony pięć dni wcześniej na pokładzie rakiety PSLV.

Celem firmy ICEYE jest budowa serii satelitów obrazowania radarowego SAR. Testowy satelita spółki ICEYE-X1 (znany również jako POC-1) jest pierwszym na świecie lżejszym od 100 kg satelitą obrazowania radarowego. Wyniesiony został 17 stycznia na indyjskiej rakiecie PSLV wraz z 31 innymi satelitami.

Wizualizacja satelity ICEEYE X1 / ICEEYE

Co ciekawe spółka jest mocno powiązana z Polską. Prezes i współzałożyciel firmy Rafał Modrzewski urodził i wychował się w Polsce. W październiku zeszłego roku ICEYE otworzyła zaś biuro w Warszawie. Niektóre z komponentów ważącego 70 kg testowego ICEEYE X1 zostały zbudowane w firmie Creotech Instruments z Piaseczna.

Pierwsze zdjęcie zostało wykonane, gdy satelita przelatywał nad rezerwatem Noatak na Alasce. Pełny obraz zawierał 1,2 GB danych i pokrywał obszar 80 x 40 km. Na zdjęciu można zauważyć szczegóły wielkości 10 metrów.

Po zakończeniu etapu kalibracji na orbicie ICEYE zamierza uruchomić program pilotażowy dla pierwszych klientów. Docelowo spółka chce posiadać konstelację ponad 18 satelitów.

(ICEYE)

Comments are closed.