Lacrosse-2 zniknął

0

26 marca amerykański wojskowy satelita zwiadu radarowego Lacorsse-2 nie pojawił się na nocnym niebie. Po kilku dniach amatorzy obserwacji astronomicznych i satelitarnych wywnioskowali, że dwudziestoletni satelita zakończył misję i spłonął w atmosferze.

Lacrosse-2 został wyniesiony rakietą Titan IV z bazy Vandenberg 8 marca 1991 roku. Był to utajniony ładunek rządu Stanów Zjednoczonych, nie wiedziano nawet jak wygląda, jednak satelita był bardzo dobrze widoczny z Ziemi i przez cały czas podlegał amatorskim obserwacjom. Hobbiści udokumentowali niemal całość jego ruchu na orbicie.

Lacrosse-2 nie pojawił się na nocnym niebie 26 marca. Gdy rosła ilość raportów o niezaobserwowaniu statku, przez kilka dni poszukiwano go na innych orbitach, ale bez skutku. Oznacza to, że został zdeorbitowany i spłonął w atmosferze, co jest normalnym sposobem kończenia żywotu przez sztucznego satelitę. Tym bardziej, że ostatnim razem satelitę zaobserwowano 25 marca nad południowym Pacyfikiem – miejscem, gdzie najczęściej kieruje się satelity, aby ich szczątki mogły swobodnie spaść na Ziemię. Deorbitacja miała miejsce kilka tygodni po 20. rocznicy jego wyniesienia.

Lacrosse to seria 5 satelitów radarowej obserwacji Ziemi. Pierwszy został wyniesiony promem kosmicznym Atlantis 2 grudnia 1988, a zdeorbitowany w 1997.

Pozostałe 3 statki, Lacrosse-3, -4 i -5 zostały wyniesione, odpowiednio, w 1997, 2000 i 2005 roku. Wszystkie zostały wyniesione rakietami Titan IV i wszystkie nadal okrążają Ziemię. 25 września 2010 rakieta Atlas V wyniosła zaś satelitę USA-215 (NRO L-41), uważanego za następce Lacrossów. Wszystkie te satelity można obserwować również z terytorium Polski.

Źródło: SFN, Loty Kosmiczne

Comments are closed.