Udane dokowanie kapsuły Sojuz TMA-21 do ISS

0

7 kwietnia o godzinie 01:09 CEST nastąpiło udane dokowanie Sojuza TMA-21 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start rosyjskiej kapsuły Sojuz TMA-21 odbył się 5 kwietnia 2011 roku o godzinie 00:18 CEST. Na pokładzie znaleźli się Rosjanie Aleksandr Samokutiajew i Andriej Borisienko oraz Amerykanin Ron Garan. Przez następne kilkadziesiąt godzin Sojuz stopniowo modyfikował swoją orbitę, “doganiając” Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Wreszcie, kilkanaście godzin temu, Sojuz znalazł się w pobliżu ISS i rozpoczęła się operacja dokowania, która przebiegła bez problemów. Rosyjska kapsuła zadokowała do ISS 7 kwietnia o godzinie 01:09 CEST. Otwarcie włazów i przywitanie załóg nastąpiło o godzinie 03:23 CEST. Poniższe nagranie pokazuje proces dokowania.

{youtube}RIwEk0Q8JDo{/youtube}
Dokowanie Sojuza TMA-21 do ISS – 07.04.2011 / Credits – NASA TV,

Trzech kosmonautów, którzy od kilkunastu godzin przebywają na ISS, dołączyło do pozostałych członków 27 Ekspedycji: Dmitrija Kondratjewa, Catherine Coleman oraz Paolo Nespoliego. W najbliższych tygodniach i miesiącach czeka załogę tej Ekspedycji sporo pracy – już pod koniec kwietnia powinna rozpocząć się misja STS-134, następnie w maju mają nastąpić pierwsze testy Robonauty 2, a w czerwcu prawdopodobnie dojdzie do ostatniej misji promu kosmicznego – STS-135.

Comments are closed.