Nagła utrata satelity ALOS

0

Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała, że w piątek doszło do utraty zasilania przez satelitę Advanced Land Observing Satellite (ALOS) służącego do radarowej obserwacji Ziemi. Usterka wydaje się być podobna do tej, jaka przytrafiła się satelicie ADEOS II, który stracił zasilania w 2003 i z którym nigdy nie nawiązano łączności.

JAXA poinformowała, że jeden z jej flagowych satelitów, Advanced Land Observing Satellite, służący wykonywaniu map Ziemi i monitorowaniu klęsk żywiołowych stracił w piątek zasilanie i został najpewniej bezpowrotnie utracony.

O 7:30 rano czasu japońskiego (22:30 GMT w czwartek) statek przełączył się w tryb niskiego poboru energii, a trzy instrumenty obserwacyjne wyłączyły się w celu oszczędzania zużycia prądu. Tego samego dnia odebrano sygnały telemetrii świadczące o całkowitej utracie zasilania przez satelitę. Agencja nie może ustalić, czy statek generuje prąd elektryczny.

ALOS, noszący również imię “Daichi”, został wystrzelony rakietą H-IIA 24 stycznia 2006 roku. Do produkcji energii elektrycznej używał pojedynczego panelu ogniw słonecznych o długości prawie 22 metrów – największego panelu na japońskim statku kosmicznym. Miał on wytwarzać co najmniej 4 000 W energii elektrycznej przy końcu trwania misji, tj. w 2009 roku.

Usterka ALOS przypomina na razie usterkę, jakiej doznał inny japoński satelita obserwacji Ziemi, Advanced Earth Observing Satellite 2 (ADEOS 2), który utracił zasilania w październiku 2003 i z którym już nigdy nie nawiązano łączności.

ALOS stanowił ważne narzędzie dla japońskich służb ratunkowych (dostarczał zdjęcia satelitarne skutków trzęsienia ziemi z 11 marca i tsunami, które po nim nastąpiło) i dla służb międzynarodowych – statek należał do floty Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów.

Źródło: JAXA, SFN

Comments are closed.