Radar ESA monitorujący kosmiczne śmieci

0

Europejscy naukowcy opracowali nowy system monitorowania przestrzeni kosmicznej, aby dysponować aktualnymi informacjami o rosnącej ilości śmieci kosmicznych zalegających na orbitach wokółziemskich.

O problemie kosmicznych śmieci informowaliśmy już kilka razy. Ten temat coraz częściej pojawia się w kręgu zainteresowań agencji kosmicznych – także w Europie. W ramach programu informowania o sytuacji w przestrzeni kosmicznej (SSA) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) naukowcy z Fraunhofer-Gesellschaft w Niemczech budują odbiornik dla części systemu radarowego.

Instytut Fizyki Wysokich Częstotliwości i Technik Radarowych FHR im. Fraunhofera w Wachtbergu we współpracy z hiszpańskim przedsiębiorstwem Indra Espacio, które przygotuje układ nadawczy, opracuje demonstrator . 

Wedle obecnych szacunków 20 000 obiektów o średnicy przynajmniej 10 centymetrów krąży wokół Ziemi, w tym 15 000 na niskiej orbicie Ziemi. Ta liczba wciąż rośnie – także z powodu kolizji pomiędzy satelitami. To właśnie dlatego ESA postanowiła stawić czoło problemowi i uruchomić program SSA, który rozpoczął się w 2009 r. i potrwa do końca 2011 r.

Wykorzystując sterowane elektronicznie anteny bezinercyjne, system monitorowania jest w stanie obserwować dużą liczbę obiektów jednocześnie, wykrywając ich położenie z dużą dokładnością i czułością. Zważywszy na fakt, że codziennie na radarze widocznych będzie nawet kilkanaście tysięcy obiektów, urządzenie to będzie z pewnością bardzo użyteczne.

W ostatecznej wersji radar monitorujący będzie w stanie wykrywać obiekty znajdujące się na orbicie geostacjonarnej na wysokości około 36 000 km nad powierzchnią Ziemi, niemniej koncentrować się będzie głównie na niskiej orbicie Ziemi w przedziale od 200 do 2 000 km, gdzie będzie w stanie wykrywać śmieci o średnicy nawet kilku centymetrów. Dane gromadzone przez system zainteresują prawdopodobnie wielu użytkowników, w tym nie tylko europejskie agencje rządowe i kosmiczne, ale również operatorów satelitarnych, towarzystwa ubezpieczeniowe, dostawców energii i przedsiębiorstwa telekomunikacyjne.

(CORDIS, Fraunhofer-Gesellschaft)

Comments are closed.